پایگاه خبری – تحلیلی “جمانیوز”(jamanews.ir)

 

به گزارش“جمانیوز”نظام سلامت در استان کهگیلویه و بویراحمد از بیماری‌های مزمنی رنج می برد که سامان یافتن بخش سلامت هزینه بر و نیازمند برنامه ریزی‌های کلان و منطقی است.

در همین زمینه با دکتر رضا چمن رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت‌وگوی تفضیلی درباره حوزه سلامت داشتیم که این گفت‌وگودر ذیر آمده است.

 وضعیت احداث بیمارستان شهرستان چرام با توجه به مطالبه عمومی چگونه است؟

چمن: امسال در صدد هستیم که از محل ماده ۱۸۰یک پیش بینی اعتبار ۱/۵میلیارد تومانی  برای  احداث بیمارستان چرام لحاظ شود، ولی با توجه به شرایط خاص اعتبارات عمرانی در سال جاری باید ببینیم چقدر تخصیص داده می‌شود.

 با توجه به اینکه بیمارستان امام خمینی (ره)دهدشت شهرستان های همجوار (کهگیلویه بزرگ)را پوشش می دهد برای تجهیز این مرکز چه برنامه‌ها و کارهایی انجام شده است؟

چمن: مهم ترین کار و اولویت تجهیز بیمارستان امام خمینی(ره) چه به لحاظ تجهیزات بیمارستانی و چه نیروی تخصصی که هم اکنون با توجه به اینکه ۵۰نیروی متخصص برای توزیع جدید در استان در نظر گرفته‌ایم ،بخش عمده‌ای از این نیروهای متخصص را برای کهگیلویه بزرگ به ویژه بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت است.

در بخش تجهیزات مهم‌ترین کاری که در دست اقدام داریم دستگاه «ام.آر.ِآی» بودهکه پیش خریداری شده و امیدواریم تا ۲ماه آینده دستگاه” ام.آر.آی” بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت به بهره برداری برسد. ۸۰درصد بخش‌های این بیمارستان تعمیر و بازسازی شده و بخشی از تجهیزات تهیه شده از جمله تجهیزات تخت “آی سی یو”نوزادان که ۲ماه پیش راه اندازی شد.بخش دیالیز تجهیز و بخشی از کمبود تجهیزات برطرف و  بخشی از تخت‌های بیمارستانی مجدد تجهیز شدند.

بخشی از تجهیزات بخش جراحی مغز و اعصاب مثل ام.آر.آی که گفتم خریداری شده که یکی از نیازمندی‌های اساسی این بیمارستان بخش جراحی مغز و اعصاب بوده که راه اندازی می شود.در مورد نیروی متخصص پیگیر هستیم درخواست دانشگاه علوم پزشکی استان از وزارت بهداشت و درمان ۳نیرو بوده که تا الان یک نیرو قطعی شده و یک نفر احتمالی و کماکان اولویت ما دهدشت است.

 برای جذب نیروهای متخصص و فوق تخصص جهت ورود در بیمارستان های استان چه اقداماتی انجام شده؟

چمن: چون امسال خیلی از نیروها متخصص عام هستند یعنی تعهد به وزارت بهداشت و درمان داده اند، وزارت تعیین می‌کند که کجا خدمت کنند و همچنین امسال همه مناطق پیگیر هستند که نیروها را جذب کنند و تمایل فرد هم تعیین کننده است و بخشی هم به تلاش ما برمی‌گردد.

در بحث تامین نیروهای متخصص در یک سال گذشته تلاش موفقیت آمیزی داشتیم و ۵۰نفر متخصص جذب کردیم و امیدواریم امسال هم حدود ۵۰ نفر تخصص و فوق تخصص و ۱۲نفر دندانپزشک جذب کنیم.

 یکی از مشکلات مردم در دهدشت، شهرها و روستاهای اطراف کمبود مرکز سونوگرافی و صف‌های طویل بوده، دانشگاه علوم پزشکی استان جه اقداماتی در این مورد در دستور کار دارد؟

چمن: برای بخش دولتی سونوگرافی خریداری کردیم اما مشکل این است که بخش خصوصی در کهگیلویه به لحاظ شرایط خاص خود خیلی فعال نیست و همه فشارها روی بخش دولتی است.بنابراین قبول داریم که پاسخگو نیست و باید به فکر توسعه باشیم. رادیولوژیست در کشور کم داریم.

ما در سال گذشته در بخش سونوگرافی و رادیولوژی با چه سختی در کهگیلویه روبه رو شدیم زیرا متخصص داشتیم که سونوگرافی را برداشت برد تا ما تامین و جایگزین کردیم ،مردم با مشکل مواجه شدند.که البته باز هم ما دنبال بحث توسعه بخش رادیولوژیست هستیم.

کلنیک متخصصان شهر چرام  هم اکنون نیمه فعال است و متخصصان رغبتی برای حضور در این کلنیک ندارند چه برنامه‌ای برای حضور فعال متخصصان با توجه به گستردگی روستاها و نیاز مردم دارید؟

چمن: در بحث شهرهای کوچک باید خدمات تخصصی را در کنار بیمارستان‌های بزرگ انجام داد، این دیگر یک کار خارج از عرف است که ما پزشکان متخصص را می‌فرستیم در شهرهای کوچک که بیمارستان ندارند و کلنیک دانشگاهی هم نیست.

اما بعضی از رشته‌ها مثل اطفال، داخلی و زنان اگر بتوانیم به شهرهایی که جمعیت آنها بالاست  و نیاز دارند مانند چرام، لنده، دنا، پاتاوه و باشت این‌ها را سعی می‌کنیم تامین نمائیم و به چرام هم کمک شد. اما کمبود متخصصان بیمارستانی در کهگیلویه سبب شد که نتوانیم خیلی خوب از آن‌ها استفاده نمائیم. اما امیدواریم با جذب متخصصان جدید بتوانیم خدمات را به ویژه در کلنیک چرام به صورت تخصصی پوشش دهیم و مردم استفاده نمایند.

 یکی از دلایل نارضایتی متخصصان کلنیک چرام عدم پرداخت مطالبات است چه راهکاری در این زمینه دارید؟

چمن: براساس دستورالعمل وزارت بهداشت و درمان برای پرداخت پلکانی ما حوزه معاونت درمان را موظف کردیم که این محدودیت را برای این دوستان بردارند که حضور پزشکان در شهرهای کوچک و کلنیک‌ها فعال تر و از مزایای بهتری برخوردار شوند.

 یکی از مشکلات حوزه درمان در استان و شهرستان چرام کمبود آمبولانس بوده، دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد چه اقداماتی در خصوص تامین آمبولانس انجام داده است؟

چمن: ما درکل استان با کمبود آمبولانس مواجه هستیم و ضعیف است، وزارت بهداشت و درمان امسال دنبال خرید ۲هزار دستگاه آمبولانس است و یک نیازسنجی از همه دانشگاه‌ها انجام شده و ما هم در استان کهگیلویه و بویراحمد به ۴۵دستگاه نیازمندیم و اعلام کردیم.

چرام و سرفاریاب و سواری هم جز همین نیازمندی هاست. در فوریت‌ها و اورژانس‌ها و بیمارستان‌ها نیازمندیم که اگر تامین شوند خیلی از مشکلات ما در این خصوص حل می‌شود.

 استان کهگیلویه و بویراحمد مرکز گیاهان دارویی کشور است آیا برنامه‌ای برای استفاده از این ظرفیت در حوزه تحقیقات گیاهان دارویی و استفاده کاربردی در طبابت به جای داروهای شیمایی دارید؟

چمن: ما یک مرکز تحقیقات گیاهان دارویی داریم که به هرحال به صورت محدود تصویب شده اما دنبال این هستیم که تشکیلات بگیریم و نیروی انسانی جذب کنیم و تجهیزات لازم برای آن تهیه کنیم که البته زمان بر است.

اما فرمایش شما درست است یکی از جاهایی که در حوزه تحقیقات در کهگیلویه و بویراحمد جای کاربرد و گسترش دارد همین حوزه تحقیقات گیاهان دارویی است. ما یک کنگره موفق در حوزه خون در استان داشتیم و اتفاقا تصور من این است که البته با همکاران دانشکده‌ها و اعضای هئیت علمی روی این موضوع بحث کنیم و پیش بینی می‌کنم که اگر یک کنگره موفق در آینده در استان داشته باشیم همین کنگره گیاهان دارویی را در کهگیلویه و بویراحمد برگزار کنیم.

در داروخانه‌های استان و شهرهای کهگیلویه و بویراحمد مشاهده می‌شود که گران‌فروشی لوازم آرایشی و بهداشتی و دارو  وجود دارد تاکنون چه اقداماتی در این خصوص و برخورد با متخلفان انجام شده است؟

چمن: تعزیرات حکومتی استان اخیرا ورود پیداکرده به بحث فروش مواد آرایشی و بهداشتی جنب داروخانه‌ها و گران‌فروشی که چقدر رعایت قیمت انجام می دهند؟یا نمی دهند؟ ما در شورای استان بحث کردیم که آنها هم مشمول بقیه کالاهای دیگر است و الان هم تعزیرات حکومتی استان با همکاری معاونت دارو این کار را پیگیری می‌کند.

در بحث گرانفروشی دارو فرایند خاص دارد که نرم‌افزارها و سامانه‌ها و بیمه‌هایی دارند که تطبیق و کنترل می کنند. دانشگاه علوم پزشکی هم نظارت، بررسی و کنترل می‌کنند که مثل هر کالای دیگری با قیمت مشخص فروش شود و اگر گران فروشی شد برخوردهای قضایی و قانونی انجام می‌شود.

سهم روستائیان استان کهگیلویه و بویراحمد از طرح تحول سلامت و ارتقا شاخص‌های بهداشتی و سلامت روستائیان چه می‌باشد؟

چمن: یکی از کارهای خوبی که در برنامه تحول سلامت در حوزه روستایی انجام شد این بود که متوسط سرانه سلامت روستائیان از ۲۶هزار تومان به ۸۶ هزار تومان در کهگیلویه و بویراحمد افزایش داشت که البته این افزایش سرانه عمدتا بخشی افزایش دستمزد حقوق پزشکان خانواده و ماماها بود و بخشی هم مربوط به تعمیر و تجهیز خانه‌های بهداشت روستایی بود که تا حدودی سال گذشته توانستیم آن‌ها را تعمیر و تجهیز کنیم که با توجه به فرسودگی بعضی از ساختمان‌های بهداشتی همچنان نیاز به مرمت دارند.

در بحث احداث ما در سال گذشته یک کار انقلابی کردیم و ما به کمک استانداری و کمیته امداد امام خمینی (ره) ۷۵خانه بهداشت روستایی در استان ساختیم ولی همچنان در بحث بهداشت ما نیاز به ارتقا وضع بهداشتی روستائیان هستیم.

تعداد دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد چند نفر است؟ چه اقداماتی برای توسعه رشته‌های تحصیلی انجام شده است؟

چمن: در دانشگاه علوم پزشکی استان ۲ هزار دانشجو داریم که به لحاظ کیفی ما نسبت به سایر دانشگاه‌ها شرایط بهتری داریم.درسته که ما در مقایسه با کشور به لحاظ کیفی در تحصیلات تکمیلی درصدش کم است. در کشور ۲۶درصد دانشجویان علوم پزشکی تحصیلات تکمیلی و در استان ما ۸درصد که امیدواریم این روند افزایش یابد و بهتر شود.

در دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد ۸ رشته کارشناشی ارشد داریم ،۲ رشته دکتری دندانپزشکی داریم و ۴ رشته دستیار تخصصی داریم که البته رشته دستیاری اطفال و داخلی قبلا وجود داشت.

یک کار خوب که در زمان ما انجام شده این بوده که مجوز جذب دانشجو  در رشته‌های تخصصی جراحی عمومی و جراحی زنان اخذ شده و از امسال دانشجویان جدید در این رشته‌ها به تحصیل می‌کنند.

**علی یاریزاده*

این خبر را به اشتراک بگذارید :