پایگاه خبری – تحلیلی “جمانیوز”(jamanews.ir)

به گزارش“جمانیوز”سیدعلی اسماعیلی از مدیران کشوری و شخصیت های سیاسی اصلاح طلب از شهرستان کهگیلویه که در حوزه انتخابیه تهران به عنوان کاندیدا ثبت نام اسماعیلیکرده بودبا سایت استان مصاحبه ای  انجام داد که در این گفتگو آقای اسماعیلی از دلایل حضورش و احتمال تغییر حوزه انتخابیه به شهرستان کهگیلویه گفت.

**هدف شما از حضور در انتخابات چیست؟
همه ما برحسب اعتبار و ظرفیت هایی که داریم نسبت به کشور و مردم خود مسئول هستیم و هرکس در هر جایگاهی که قرار دارد باید رسالت اجتماعی خود را نسبت به کشور و مردم انجام دهد، براساس قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی از مهمترین نهادهای تصمیم ساز، تصمیم گیر و تاثیر گذار کشور محسوب می شود، از طرفی شاهد شرایط نامطلوب اجتماعی و اقتصادی جامعه و حجم عظیم بیکاری و جوانان تحصیلکرده، فرهیخته و بیکار و سرگردان در جامعه هستیم و همینطور شاهد رشد و افزایش ناهنجاری های اجتماعی خصوصا رواج اعتیاد و طلاق که بسیار نگران کننده است؛ طبیعی است که هیچ انسان آزاده ای نمی تواند نسب به این شرایط بی تفاوت باشد.
من سال ها تجربه کار سیاسی و اداری در سطوح مختلف دارم، و با ماهیت و مناسبات قدرت و ساختار اداری و ظرفیت های موجود در نظام مالی کشور جهت سرعت بخشیدن به روند توسعه آشنایی دارم و در سطح منطقه به نیازها و ظرفیت ها واقف هستم و منابع انسانی استان و منطقه را به خوبی می شناسم.
با توجه به این ضرورتها و نیازها و بنا به دعوت جمع قابل توجهی از پیشکسوتان و جوانان فرهیخته و معتمدین دلسوز منطقه، در عرصه انتخابات حضور یافتم و بر این باور هستم که در صورت راهیابی به مجلس بتوانم هم در سطح ملی و کلان کشور و هم در سطح استان و حوزه انتخابیه کهگلویه موثر واقع شوم و از رنج و درد مردم شریف بکاهم و برای حفظ عزت، کرامت و حقوق اجتماعی آنان تلاش کنم.
از طرفی در فضای پساتحریم و پس از برجام خواهیم بود که در این فضا فرصت تاریخی و منحصر به فردی برای توسعه و سرمایه گذاری خصوصا سرمایه گذاری خارجی فراهم شده است و باید با غنیمت شمردن این فرصت طلایی، نهایت بهره برداری را برای عمران و توسعه کهگیلویه و ایجاد اشتغال بعمل اورد.
در این راستا ارتباطات و ظرفیت های بسیار خوبی وجود دارد که امیدوارم با کمک و همراهی مدیران محترم استان، بخشی از این ظرفیت ها و سرمایه های خارجی به حوزه کهگلویه منتقل شود و فرصتهای شغلی جدیدی فراهم گردد.
– لطفا به صورت خیلی مختصر نظر خودتان را در خصوص جایگاه و اهمیت مجلس بیان کنید
امام خمینی (ره) مجلس را در راس امور کشور و خانه ملت دانستند که در این خانه عصاره ی فضایل ملت حضور دارند. بنابراین مجلس نهادی متعلق به ملت و برخاسته از ملت و برای ملت می باشد.
** نظرتان در خصوص اجماع اصلاح طلبان کهگلویه چیست؟
خوشبختانه همه کاندیداهای محترم اصلاح طلب اعلام کردند که در صورت تایید صلاحیت اقایان دکتر لاهوتی و استاد منطقیان متفقا از آنان حمایت خواهند کرد و از اجماع اصلاح طلبان استقبال کرده و به نتیجه آن پایبند خواهند بود. بنده نیز در همین چارچوب به نتیجه و خروجی اجماع اصلاح طلبان پایبند خواهم بود و در مجموع با توجه به اینکه ضرورت اجماع اصلاح طلبان کهگیلویه به یک مطالبه عمومی تبدیل شده و نیز با توجه به تدبیر و اهتمام بزرگان اصلاح طلب نسبت به این خواست و مطالبه عمومی، چشم انداز اجماع اصلاح طلبان را مثبت و امیدوار کننده می بینم.
**شایعاتی مطرح شده است که جنابعالی کاندیدای نهایی و اجماع اصلاح طلبان خواهید بود. آیا چنین شایعاتی صحت دارد؟
بنده این شایعه را تکذیب می کنم. اجماع طی فرآیند و مکانیسم مشخصی صورت می گیرد که نتیجه آن برای هیچ کدام از کاندیداها روشن نیست.
** برخی از کاندیداها در پاره ای از محافل خصوصی ادعا کردند که آنها کاندید نهایی اجماع اصلاح طلبان هستند. نظرتان در این خصوص چیست؟
همانطور که اشاره کردم نتیجه اجماع اصلاح طلبان برای هیچ کس روشن نیست، بنابراین چگونه می توان چنین ادعایی را مطرح کرد و معتقدم که اجماع اصلاح طلبان باید در فضایی کاملا آرام و طبیعی و با روشی دموکراتیک که برگرفته از خرد جمعی باشد شکل گیرد.
**جنابعالی در خصوص شکل گیری اجماع اصلاح طلبان طرح خاصی دارید؟
شکل اجماع چندان مهم نیست، محتوی اجماع مهم خواهد بود، اجماع می تواند در قالب ترکیبی از نمایندگان احزاب و نمایندگان منتخب هر یک از شهرستان ها محقق شود؛ علاوه بر اهمیت و ضرورت شکل گیری اجماع، باید تلاش کرد تا اجماعی کارامد شکل گیرد، اجماعیکه بتواند سبد رای و ظرفیت اجتماعی اصلاح طلبان را احیاء کرده و رضایت غالب اصلاح طلبان را نیز بدنبال داشته باشد.
**آیا شما قصد دارید در رقابت های انتخابی تهران حضور یابید یا قصدتان ورود به رقابت های انتخاباتی کهگلویه است؟

بنده بنابه به دلایل مختلف در حوزه انتخاباتی تهران ثبت نام کردم و هدفم حضور در رقابت های انتخاباتی حوزه کهگیلویه میباشد، اگر چنانچه دوستان اصلاح طلب کهگلویه وجود و حضور حقیر را ضروری و مفید دانستند و در این خصوص اجماعی حاصل شود درخواست انتقالی به حوزه انتخاباتی کهگلویه را ارائه خواهم داد.
**شایعاتی نیز مطرح شده است که جنابعالی قصد انصراف دارید؟
چنین شایعه ای صحت ندارد. از جمله عواملی که میتواند باعث انصراف من گردد اجماع اصلاح طلبان روی فرد دیگری است ، در این صورت از خرد جمعی و اجماع اصلاح طلبان تبعیت کرده و از فرد مورد اجماع حمایت خواهم نمود و انصراف خواهم داد.
در واقع سه عامل می تواند باعث حذف و کناره گیری من از ادامه رقابتهای انتخاباتی شود یک عامل رد صلاحیت توسط شورای محترم نگهبان، عامل دوم اجماع اصلاح طلبان بر فرد دیگر و عامل سوم تاخیر در شکل گیری اجماع اصلاح طلبان که در فرض اول به صورت قهری و غیر اردی حذف خواهم شد و در فرض دوم و سوم به صورت آگاهانه و ارادی انصراف خواهم داد.
آیا جنابعالی نسبت به خرد جمعی و اجماع اصلاح طلبان شروطی را هم معتقد هستید؟
خرد جمعی یا خرد دموکراتیک همان چیزی است که جهان امروز بر مدار آن می چرخد و رمز و راز پیشرفت دنیا معطوف به آن است.
ما نیز در عرصه های اجتماعی و اقتصادی باید به احیاء و حاکمیت خرد جمعی روی بیاوریم. پذیرش خرد جمعی را نمیتوان مشروط و مقید کرد، مشروط کردن آن یعنی حاکمیت نظر فردی و شخصی سازی تصمیم گیری؛ بنابراین خروجی خرد جمعی هرچه و هر کسی باشد قابل احترام است و همه کاندیداهای محترم اصلاح طلب باید از ان حمایت کنند. نمی خواهم بگویم خرد جمعی عاری از خطا است ولی احتمال خطا در تصمیمات مبتنی بر آن نسبت به تصمیمات فردی، به مراتب کمتر خواهد بود. تبعیت از خرد جمعی از نظر حقیر نه صرفا یک الزام سیاسی، بلکه امری عقلائی است که در آموزه های دینی نیز به آن توصیه شده است.
نکته مهمی که مجددا بر ان تاکید میکنم أین است که اجماع در صورتی کارساز و کارامد خواهد بود که برآیند خرد جمعی اصلاح طلبان باشد .

این خبر را به اشتراک بگذارید :