صبح خرد(جمانیوز): طبق دستور بانک مرکزی بناست از ابتدای مهر ماه توزیع دور جدید کارت‌های اعتباری آغاز شود و در همین راستا تعدادی از بانک‌ها پیشتاز شده اند.


 سرویس اقتصادی:بانک مرکزی که دو هفته قبل دستورالعمل جدید کارت اعتباری مرابحه را به نظام بانکی ابلاغ کرده بود به بانک ها اوتیماتوم داد که حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۵٫۷٫۱، عرضه کارت‌های اعتباری مرابحه در سطح شبکه بانکی کشور در چارچوب دستورالعمل موصوف امکان‌پذیر شود.
برهمین اساس، تعدادی از بانک ها پیشتاز اجرای دستور جدید بانک مرکزی شده و با صدور اطلاعیه های جداگانه از آغاز توزیع کارت های اعتباری جدید تا روزهای آینده خبر داده اند. البته که در این طرح هم بانک های دولتی پیشتاز هستند.

 

توزیع کارت‌های اعتباری ۱۰ تا ۵۰ میلیونی از فردا + شرایطدستورالعمل جدید کارت اعتباری مرابحه درحالی با هدف تسهیل استفاده از کارت‌های اعتباری ۱۸ شهریورماه به نظام بانکی ابلاغ شد که بانک مرکزی تلاش کرده در این دستورالعمل ابهامات قبلی کارت های اعتباری را رفع کند.

چهار تغییر مهم در دستورالعمل جدید بانک مرکزی اعمال شده که شامل ایجاد امکان بازپرداخت به صورت نسیه با اقساط ۱۲ تا ۳۶ ماهه علاوه بر نسیه دفعی، الزام به تخفیف اقساط زود پرداخت متناسب با مدت باقی‌مانده تا سررسید، عدم دریافت سود از مشتری در صورت توافق مؤسسه اعتباری و پذیرنده کارت و ایجاد امکان واریز وجه به کارت اعتباری می باشد.
از امتیازات کارت های اعتباری جدید این است که با اجرای دستورالعمل جدید بانک مرکزی کارت های اعتباری با مبالغ ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون ریال بر مبنای میزان درآمد و توان بازپرداخت افراد در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت البته براساس این طرح کارت های اعتباری با ۳ رنگ مختلف به ارقام ۱۰۰ میلیون ریال، ۳۰۰ میلیون ریال و ۵۰۰ میلیون ریالی در اختیار مردم قرار می گیرد.
از دیگر تفاوت های کارت های رنگی- اعتباری جدید این است که تمام مردم می توانند متقاضی دریافت این کارت ها از نظام بانکی باشند چراکه در طرح قبلی محدودیت در توزیع کارت های اعتباری برای مردم وجود داشت و تنها کارگران و بازنشستگان می توانستند کارت های خرید را دریافت کنند. البته امکان استفاده از کارت های تا سقف ۵۰۰ میلیون ریالی خرید کالای ایرانی با موافقت رئیس کل بانک مرکزی تا پایان سال جاری تمدید شده است.
متن بخشنامه بانک مرکزی که در تاریخ ۱۸ شهریورماه جاری به شبکه بانکی ابلاغ شده به شرح زیر است:
پیرو بخشنامه شماره ۹۵,۱۶۸۸۱۱ مورخ ۱۳۹۵٫۵٫۲۸ موضوع ابلاغ «سقف‌ اعتبار کارت‌های اعتباری»، بدین‌وسیله به استحضار می‌رساند کمیسیون مقررات و نظارت مؤسسات اعتباری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران «اصلاحیه دستورالعمل کارت اعتباری» را که پیش از این تحت عنوان «دستورالعمل کارت اعتباری مرابحه» به شبکه بانکی کشور ابلاغ شده بود، بر اساس بازخوردهای دریافتی از بانک‌ها، مؤسسات اعتباری، کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه بانکی، فن‌آوری و اعتباری به شرح پیوست مورد تصویب قرار داده است. هدف از این بازنگری، تسهیل استفاده از کارت‌های اعتباری توسط متقاضیان تسهیلات از شبکه بانکی کشور و نیز رفع برخی ابهامات و انطباق هرچه بیشتر آن با شرایط و مقتضیات روز کشور و البته اهداف و برنامه‌های دولت محترم در زمینه تحریک تقاضا و افزایش رفاه خانوارها بوده است. در همین راستا اهم تغییرات اعمال‌شده در دستورالعمل جدید عبارتند از:
۱- ایجاد امکان بازپرداخت تسهیلات دریافتی با کارت اعتباری مرابحه به صورت نسیه اقساطی با اقساط حداقل ۱۲ تا حداکثر ۳۶ ماهه. علاوه بر نسیه دفعی
۲- الزام به تخفیف حداقل ۹۰ درصد سود مستتر در قسط‏/اقساط زود پرداخت (متناسب با مدت باقی‌مانده تا سررسید قسط‏/اقساط پرداخت‌شده)، در صورت بازپرداخت تمام یا بخشی از تسهیلات کارت اعتباری توسط مشتری پیش از سررسید.
۳- عدم دریافت سود از مشتری در صورت توافق مؤسسه اعتباری و پذیرنده کارت، مبنی بر پرداخت مطالبات پذیرنده از سوی مؤسسه اعتباری (ناشی از استفاده مشتری از کارت اعتباری) در پایان دوره تنفس، مشروط به این‌که مشتری بدهی خود را تا پایان دوره تنفس پرداخت کند.
۴- ایجاد امکان واریز وجه به کارت اعتباری از سوی مشتری، به منظور افزایش مبلغ قابل پرداخت در خرید‌های با مبالغ بیش از سقف‌های تعیین‌شده با استفاده از کارت اعتباری.
همان‌طور که در بخشنامه فوق‌الذکر نیز اشاره شد، با توجه به ظرفیت بالای عقد مرابحه و کارت‌های اعتباری مبتنی بر این عقد که اعطای تسهیلات برای تأمین طیف وسیعی از کالاها و خدمات مورد نیاز آحاد جامعه را شامل می‌شود، مقرر است این کارت‌ها به تدریج جایگزین تسهیلات متنوع خرد فعلی شبکه بانکی کشور در زمینه‌های مختلف شود تا از این راه، ضمن تأمین نیازهای مالی اقشار مختلف جامعه در زمینه‌های گوناگون کالایی و‌ خدماتی، فرآیند‌های زمان‌بر و پر‌هزینه اعطای تسهیلات بانکی کوتاه و انحرافات موجود در مصرف تسهیلات با موضوع قرارداد به حداقل رسانده شود.
همچنین، به منظور برخورداری طبقات مختلف جامعه از کارت‌‌های اعتباری و اجرای صحیح دستورالعمل ابلاغی، چنین مقرر شده که هریک از بانک‌ها و مؤسسات اعتباری صرفاً مجاز به اعطای یک کارت اعتباری به متقاضیان بوده، لیکن دریافت کارت‌های متعدد از چند بانک یا مؤسسه اعتباری، منوط به رعایت سقف پانصد میلیون ریال (موضوع ماده ۱۲ دستورالعمل) برای هر مشتری، بلامانع می‌باشد.
با عنایت به مراتب فوق، ضمن ارسال یک نسخه از دستورالعمل جدید کارت اعتباری، خواهشمند است دستور فرمایند به منظور اتخاذ تدابیر و مقدمات لازم، مراتب به قید تسریع به تمامی واحدهای ذی‌ربط آن بانک‏‏‏‏/مؤسسه اعتباری غیربانکی ابلاغ و بر حسن اجرای این دستورالعمل نظارت دقیق و مؤثر به عمل آید؛ به نحوی که حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۵,۷٫۱، عرضه کارت‌های اعتباری مرابحه در سطح شبکه بانکی کشور در چارچوب دستورالعمل موصوف امکان‌پذیر باشد. در خاتمه، لازم است ترتیبی اتخاذ شود تا نسخه‌ای از بخشنامه ابلاغی به واحدهای ذی‌ربط، به مدیریت کل نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری این بانک ارسال شود.

پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد(جمانیوز)

این خبر را به اشتراک بگذارید :