پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

وقتی گرمای هوا و سردی طبع شهر خاطرت را آزرده می کند و دلت هوای ده و زادگاهت را ملتمسانه فریاد میزند، ناگاه و ناچار مسافرت کوتاه به دیاری که عاشقانه دوستش داری را به هر کار و قراری ترجیح می دهی ،بار سفر می بندی و تاب و پیچ جاده ی منتهی به چاروسای محروم را طی می کنی و به زادگاهت باز می گردی.

به گزارش”صبح خرد”، گرمای طاقت فرسای این روزهای شهرهای ایران خصوصا جنوب ،در کنار مشکلات عدیده پدیده ی تلخ و کاذب شهرنشینی که “آرامش” پایدار روستا را به”آسایش” شهر عوض کرده ،امان مردم را بریده ؛ خصوصا مردمانی که قسمت اعظم عمر گذشته خویش را در آرامش و بستر آرام ده و روستا طی کردند .

همه ی این مقدمه و علاوه بر آن ؛ نقد جدی که این روزها متخصصان نسبت به پدیده تلخ خالی شدن روستاها از جمعیت و مهاجرت بی وقفه و غیر اصولی بسیاری از مردم دارند بهانه ای شد تا یکی از زیباترین و دیدنی ترین روستاهای استان کهگیلویه وبویراحمد را به شما معرفی کنیم.

“الگن” اسم آشنای است برای طبیعت دوستان ؛ روستای آرمیده بر بستر و امید و آرامش در پای کوه زیبای “سیاه” در هفتاد کیلومتری شهر دهدشت.

روزگاری نه چندان دور هیاهو و شلوغی تابستان های دلبرانه ی الگن خصوصا در عصر های زیبا در خنکای نسیم دلنواز غروب ؛آنگاه که ساکنان با صفایش در مزارع گوجه و خیار خویش روزگار می گذراندند و دل هر رهگذری را متوجه حضور گرم خود می کردند ، دنیای داشت به وسعت نگاه پر مهر زنان و مردانش..

اما خشک سالی های اخیر و علاوه بر آن حفر غیر کارشناسی و غیر مسئولانه سه حلقه چاه آب جهت تامین آب شرب بخش چاروسا باعث شد همه ی آن همه زیبایی و دلبری ؛ اکنون اما از الگن جسمی نحیف و لاغر ساخته؛  اما با این همه چنگ انداختن بی رحمانه زمین و زمان و برخی اقدامات نا صحیح مسئولان هنور محو تماشای زیبایش می شوی آنگاه که قدم در محیط زیبایش می گذاری….

هر چند صدای آب و جویبارش کم شده و قامت سپیدارهایش خم شده و انارستانش لاغر و پیر شده اما زیباست و هنوز زیبایش را خاضعانه و بی منت به فرزندانش هدیه می دهد.

گزارش تصویری زیر هدیه ناقابل دوربین است تقدیم نگاه پر مهرتان ؛

گزارش و عکس : ادریس کشاورز

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :