پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

جلسه ستاد بازآفرینی شهرستان  کهگیلویه در حالی برگزار شد که در اقدامی عجیب نه فرماندار نه معاون فرماندار جهت شروع در جلسه حضور نداشتند.

به گزارش“صبح خرد”، این جلسه در حالی برگزار شد که برخی مدیران (اداره اوقاف،معاون میراث فرهنگی،اداره ارشاد)و رئیس شورای شهردهدشت که خود از متولیان برنامه بود، به دلیل تاخیر حضور فرماندار و اعتراض به حضور کارشناس فرمانداری  جلسه را ترک کردند.

بنا بر گزارش رسانه ها  مدیر باز آفرینی شهری استان  به کلی گویی بسنده کرد و از ورود به جزئیات خوداری کرده و از مدیران خواست نسبت به جلسه  نقدی نداشته باشند!
رئیس پلیس راهور کهگیلویه و شهردار دهدشت (دبیر جلسه) نیز بدون توجه به جلسه و حضور مدیران،در گوشه های محتلف سالن درِ گوشی صحبت می کردند که نهایتا صلاح بر این شد رئیس پلیس راهور جلسه را ترک و شهرداردهدشت  در جلسه بماند.

فرماندار کهگیلویه نیز که با تاخیر در جلسه حضور یافت ضمن عذر خواهی از تمامی مدیران اظهار کرد : تداخل این جلسه با جلسه اضطراری شورای تامین(به دلیل رخ دادن حادثه ای در شهرستان) و طولانی شدن جلسه شورای تامین باعث شد تا با تاخیر در جلسه حاضر شوم.
جعفر نیکبخت گفت : انشاالله جلسات بازآفرینی به صورت مرتب و طبق برنامه هر هفته در دهدشت برگزار می شود.
مدیر ستاد بازآفرینی شهری استان نیز که بیشتر وقت جلسه را به دست گرفته بود ولی خود را تنها رابط استانی و شنونده در این جلسه معرفی کرده بود در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد : اقدام مشترک اراضی دولتی اقدام مشترک ادارات،مسکن امید و پروژه های شهرداری (بازسازی بازار روز،پارکینگ و پارک) را از موضوعات ستاد بازآفرینی کهگیلویه عنوان کرد.
نوید موسوی با بیان اینکه تسهیلات ۹ درصدی مسکن امید ۴۰ میلیون تومان، و تسهیلات ۱۸ درصدی مسکن امید نیز ۷۰ میلیون تومان است، تصریح کرد : اراضی دولتی نیز طبق مصوبه هیئت دولت بایستی در اختیار بازآفرینی شهری قرار گیرد.
موسوی به اعتبار بازآفرینی تخصیص داده شده به محلات هدف که به صورت مشخص محله مرکزی شهر دهدشت است اشاره کرد و گفت:احیای بازار روز پارک شهر وپارکینگ شهر با اعتبار۵ میلیارد تومان در سال ۹۷ اجرایی خواهد شد.
مدیر ستاد بازآفرینی شهری استان که بیشتر کلی گویی می کرد و در میان سخنان خود از آورده های یاسوج یا گچسارن می گفت،از مدیران نیز می خواست نقدی بر جلسه نداشته نباشند، همه چیز را نیز به جلسات آینده موکول می کرد!

***رئیس شورای اسلامی دهدشت : مدیران شهرستان اهمیت موضوع بازآفرینی را درک کنند.

رئیس شورای اسلامی دهدشت در این جلسه گفت : بازافرینی بافت فرسوده  فرصت مناسبی است که  امیدوارم در چنین جلساتی طوری برنامه ریزی شود  که حاشیه ها  بر متن غلبه نکند  و مدیران محترم شهرستان اهمیت موضوع را درک کنند و پای کار باشند.

محمد حسین جمشیدی گفت : یکی ازبرنامه های شورا پنجم و شهرداری دهدشت   بازآفرینی بافت فرسوده شهر دهدشت بود که طرح مطالعاتی این موضوع در سطح استان و شهرستان  از سال ۹۰ شروع شد ولی در شهر دهدشت هیچ توجهی به این موضوع نشد و همین عامل باعث شد که الان شهر دهدشت نسبت به گچسارن ۳سال عقب بماند.
جمشیدی افزود: سعی کردیم برای این موضوع مهم  برنامه داشته باشیم و  تعدادی از اعضا شورا پنجم و شهردار دهدشت از بافت فرسوده گچساران بازدید داشتیم و با مشورتی که از آقای ظفری شهردار فعلی  گچساران و مشاور سابق  طرح بافت فرسوده گچساران گرفتیم  تصمیم بر این شد که  حداقل یکی از آیتم های مربوط به بازآفرینی بافت فرسوده را اجرا کنیم.

رئیس شورای شهر دهدشت ادامه داد ؛  آیتم مورد نظر این بود که با توجه به توان و ظرفیت شهرداری دهدشت حدود یک میلیارد تومان پارسال هزینه کردیم و این یک میلیارد آورده باعث شد در جلسه توزیع اعتبارات که هفته قبل در مرکز استانداری برگزار شد برای دهدشت برای بازآفرینی بافت فرسوده ۳میلیارد تومان بودجه در نظر بگیرندو  با توجه به اینکه برای گچساران ۱۷میلیارد تومان و یاسوج ۱۵میلیارد تومان در نظر گرفته شد مجموعه شورا شهر و شهرداری ورود پیدا کردند و اعتراض شدید خود را به توزیع اعتبارات بافت فرسوده در سطح استان داشتیم و توانستیم با رایزنی هایی که مجموعه شورا و شهرداری داشتند و به کمک فرماندار محترم و نماینده شهرستان در  مجلس شورای اسلامی  اعتبارات شهردهدشت را به پنج میلیارد تومان برسانیم.

وی در پایان گفت :  امیدوارم مجموعه شورای  شهرو شهرداری ،فرمانداری و مدیران ادارات اهمیت موضوع را درک کنند و این ذهنیت را ایجاد نکنند  که در شهر دهدشت در زمینه بازآفرینی بافت فرسوده انگیزه ای برای کار وجود ندارد.

***رئیس اداره فرهنگ وارشادت اسلامی : کل دهدشت بافت فرسوده است!

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد کهگیلویه با انتقاد شدید از عدم حضور فرماندارومعاون وی  در این جلسه مهم  گفت : بهتر است به جای فرماندار و معاون فرماندار گلدان بگذاریم.ایرج کاظمی جو افزود : از نظر من کل شهر دهدشت بافت فرسوده است  ومعتقدم کارشناس شهرداری باید به معماری شهر توجه بیشتری کند و اینگونه نباشد هر کسی نمای خانه خود را به دلخواه انتخاب کند به گونه ای که زیبایی شهر را زیر سوال ببرد.

درادامه رئیس شورای شهر رئیس اداره ارشاد ،اوقاف ومعاون میراث فرهنگی نیز به نشانه اعتراض جلسه را ترک کردند که برخی دلیل اصلی ترک جلسه را سختی تحمل کارشناس فرمانداری دانستند که در بطن کار و جلسه نبود.

توضیح صبح خرد ؛ نکته عجیب در این جلسه مهم عدم حضور فرماندار و معاون فرمانداری بوده نکته ای که از آن جهت عجیب به نظر می رسد که باید پرسید مصوبات این جلسه دقیقا به امضای چه کسی باید باشد ؟ فرماندار کهگیلویه که میانه راه در جلسه حضور پیدا کرده و با این توجیه درست که در جلسه شورای تامین بوده به طریقی مسئولیت عدم حضور را متوجه معاون فرماندار کهگیلویه کرده که معلوم نیست چرا در جلسه حضور پیدا نکرده و تا الان هم توضیحی ارائه نداد.البته ممکن است این توضیح ارئه شود که معاون فرماندار هم گرفتار کاری یا برنامه ای بوده که طبیعتا نمی تواند توجیهی درستی باشد از آن جهت که این جلسه قطعا از قبل برنامه ریزی شده و باید تکلیف مدیریت آن روز قبل یا حتی ساعاتی قبل مشخص می شد.نکته دوم اما صحبت های تامل بانگیز رئیس شورای شهر دهدشت می باشد که گفت کل سهم دهدشت از این موضوع حدود سه میلیارد بوده که در برابر سهم ۱۷و۱۵ میلیاردی دو شهرستان گچساران و یاسوج رقم بسیاری پایینی است .البته جمشیدی گفت که با تلاش همه جانبه فرماندار ،شورای شهر و نماینده نهایتا این رقم به ۵ میلیارد تومان رسید که خیلی رقم قابل توجهی مخصوصا در برابر سهم دو شهرستان دیگر و به ویژه حجم بیشتر مناطق فرسوده نیست.

قسمتی از متن برگرفته از گزارش خانم خطیبی است.

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :