پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

علی محمد احمدی استاندار کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به سوالی در خصوص تفاوت تودیع و معارفه دو شهرستان گچساران و کهگیلویه می‌گوید: فرمانداران برای ما قابل احترام هست، اما بعضی نقاط به دلیل بیکاری برای اینکه سر خودشان را گرم کنند به سیاست رو می‌آورند و  دوز سیاست در کهگیلویه بالاست و گاهی مجبور می‌شویم تودیع و معارفه به این شکل برگزار شود اما در گچساران مردم سرگرم نفت، بند دیلم و … هستند و کار چندانی هم به سیاست ندارند.

 به گزارش“پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد”، نشست خبری استاندار کهگیلویه و بویراحمد به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در محل سالن دولت در حالی برگزار شد که به جز از موارد مطرح شده رسمی توسط استاندار و معاونین، این نشست برخی حواشی نیز داشت.
در این نشست یکی از خبرنگاران از استاندار پرسید چرا در شهر یاسوج قبل از انقلاب سینما وجود داشت اما اکنون وجود ندارد که استاندار در پاسخ دلیل آن را مشکلات صنعت سینما ذکر کرد و گفت: با زیاد شدن رسانه‌های دیجیتالی مردم کمتر سراغ سینما می‌روند و اکنون ظرفیت‌های خالی زیادی در سینماهای کل کشور وجود دارد.
در ادامه خبرنگاران از برخی طرح‌های اقتصادی مثل کارخانه لاستیک‌سازی و علت رکود آن‌ها پرسیدند که استاندار به یکی از دردهای تاریخی استان اشاره کرد و گفت: در درجه اول کسانی باید برای سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت استان بیایند که خود صنعتگر یا مدیر صنعتی باشند.
وی گفت: کسی که واحد صنعتی دایر می‌کند و پول آب و برق و گاز خود را نمی‌دهد به معنی این است که مدیر صنعتی نیست.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد به تلاش‌های خود برای راه‌اندازی واحدهای صنعتی هم اشاره کرد که یکی از استاندارانی در کشور است که بیشترین حضور را در کارگروه رفع موانع تولید دارد.
احمدی اشتباه گرفتن صنعت را با پیمانکاری یکی از مشکلات دیگر استان دانست و گفت: اما وقتی پای کار می‌آید کم‌کم شروع بهانه‌گیری می‌کند.
استاندار در خصوص نحوه برخورد و تعامل با سلایق مختلف سیاسی در استان هم گفت که از همه ظرفیت‌های استان استفاده می‌کنیم.
وی در خصوص ساخت بیمارستان سی‌سخت و پاتاوه و چرایی به درازا کشیدن این دو پروژه هم گفت: اگر می‌خواستیم با بالگرد همه بیماران خود را به بیمارستان انتقال دهیم هزینه آن کمتر از این همه بیمارستانی است که در استان ساخته شده است.
وی در خصوص این که چرا بیمارستان سی‌سخت بعد از کلنگ‌زنی عملیاتی روی آن انجام نمی‌شود به حساسیت‌هایی که در سی‌سخت و پاتاوه وجود دارد اشاره کرد و گفت: مجوز ماده ۲۳ سی‌سخت گرفته شده و ۳ میلیارد تومان هم برای آن گذاشته‌ایم اما منتظر هستیم که به دلیل حساسیت‌ها مجوز ماده ۲۳ پاتاوه را هم بگیریم و کار شروع شود.
احمدی در پاسخ به سؤال خبرنگاری که تسهیلات اشتغال روستایی هم ممکن است سرنوشتی مانند دیگر تسهیلات در استان پیدا کنند اظهار کرد: یکی از استاندارانی هستم که مخالف پول پاشی بوده‌ام و حساسیت به خرج می‌دهم اما در این یک مورد حتی اگر تسهیلات روستایی هزینه تولید نشود مایلم که تسهیلات به روستاییان داده شود چرا که معتقدم اگر دار قالی در روستا بالا نرود و هزینه خرید پراید هم شود همان پراید در روستا ممکن است زنی باردار را به شهر برساند و مشکلی را حل کند..
وی گفت: مگر این تسهیلات ۵۰۰ میلیارد تومانی سهمیه استان ما چه قدر از کل تسهیلات ۱۳ هزار میلیارد تومانی در کل کشور است.
 هم در خصوص وضعیت کنونی شهرستان کهگیلویه و چرا در این شهرستان وضعیتی به مراتب بدتر از سایر شهرستان‌های استان در زمینه اشتغال و پروژه‌های عمرانی وجود دارد سؤال کرد که استاندار گفت: همه نقاط استان را یکسان می‌بینیم و هیچ تفاوتی برای ما ندارند اما برای مثال در بحث جذب تسهیلات روستایی در دو شهرستان کهگیلویه خوب عمل نشده است.
خبرنگار کبنا از استاندار پرسید دلیل این که برای تودیع و معارفه فرماندار گچساران شرکت می‌کنید و در عین حال برای شهرستانی دیگر چنین کاری انجام نمی‌شود مثل شهرستان کهگیلویه، که ابتدا محمدکاظم نظری گفت: من تعجب می‌کنم برخی تودیع یک فرماندار را به بی احترامی به مردم عزیز کهگیلویه نسبت می‌دهند در حالی که فرماندار نماینده دولت است نه مردم و قطعاً هیچ دولتی نمی‌خواهد به نماینده خود بی احترامی کند.
 معاون سیاسی استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: حواشی در برخی مناطق استان بالاست و تغییر فرماندار و حتی یک بخشدار هم در این مناطق سخت است اما در شهرستان دیگری این کار راحت‌تر است لذا هیچ بی احترامی به مردم نشده است.
 وی ادامه داد: در کهگیلویه به دلیل همین حساسیت‌ها و حاشیه‌ها، یک مراسم موقت برگزار کردیم و قرار بود بعداً مراسم شایسته ودر شان این شهرستان برگزار شود که دوستان نپذیرفتند و نشد.
وی دلیل برگزاری آیین تودیع و معارفه فرماندار کهگیلویه را به شکل یک جلسه چند نفره و ساده، اختلاف سلیقه‌ها و حاشیه‌ها دانست و گفت که بی انصافی است این اختلاف سلیقه را به مردم عزیز کهگیلویه نسبت دهیم.
بعد از او، استاندار کهگیلویه و بویراحمد شخصاً به این موضوع ورود کرد و گفت که همه فرمانداران ما چه آنهایی که حکم دارند چه آنهایی که سرپرست هستند، نمایندگان دولت هستند و مورد احترام ما هستند؛ همه فرمانداران ما به یک نسبت از فرصت‌هایی که در وزارت کشور و استانداری هست، بهره مند هستند و از دید من هیچ تفاوتی بین آنها نیست.
 علی محمد احمدی افزود: واقعیت این است که دوز سیاست در برخی مناطق ما بالاتر است؛ در گچساران به خاطر منابع نفتی و ارتباطاتی که با جنوب کشور دارند، درگیر مسائل سیاسی نمی‌شوند، حتی در یاسوج هم همین طور است اما در کهگیلویه شغل کم هست و زیاد درگیر سیاست و حواشی آن می شوتد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه هیچ نگاه متفاوتی به فرماندارانم ندارم، ادامه داد: اگر در کهگیلویه شغل و کار بیشتر باشد، کمتر وارد جزئیات و این بحث‌های فرسایشی می‌شوند.
وی گفت که عرف بر این است که معارفه فرمانداران مرکز استان و احیاناً شهرهای بزرگ را می‌روم و هرگز هم قرار نبود به گچساران بروم اما از ۱۰ روز پیش معاون وزیر برنامه سفر به گچساران را داشت و قول دادم که با او گجساران بروم، آن موقع هم معارفه‌ای قرار نبود در این روز برگزار شود اما این سفر و این معارفه همزمان شدند و حضور یافتم.
احمدی گفت؛ ابتدا هم قرار بود من به پروژه‌ها بروم و معاونم در معارفه حضور یابد اما دیگر شد و حالا که فرماندار فامیل‌ها و طایفه خود را به نشست آورد و شلوغ شد، مشکلی از ما حل می‌شود؟ مهم این است که نگاه ما به همه فرمانداران استان، یکسان است.
وی توضیح داد: برخی قلم به دستان که موقعیت‌ها را درک نمی‌کنند، فکر مردم را درگیر این مسائل می‌کنند که این به فهم و شعور سیاسی این قلم به دستان بر می‌گردد نه خود مردم چرا که به همان اندازه که مردم یاسوج و گچساران عزیزند، مردم دهدشت و سی سخت و بهمئی و… هم عزیز و محترم هستند.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد؛ من خوشحال می‌شوم که شما خبرنگاران و دیگر افراد دغدغه پروژه‌های کلان کهگیلویه را داشته باشید نه این مسائل را چرا که در این شرایط ما به بیش از نحوه معارفه فرمانداران به این دغدغه‌ها نیاز داریم./کبنا

 

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :