پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

حسين طاهری­فرد کنشگر مسائل سیاسی و از فعالان حوزه رسانه با نگارش یادداشت به چرایی طرح استیضاح رئیس جمهور توسط تعدادی از نمایندگان مجلس پرداخت.

به گزارش“پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد”، متن یادداشت وی چنین است ؛

در روزهاي گذشته طرح استيضاح رئيس­جمهور از سوي تعداد محدودي از نمايندگان يک جريان خاص خبرساز شد. بدون ترديد مطرح کردن طرح استيضاح روحاني در اين شرايط خاص و ويژه کشور و همزمان با شدت گرفتن فشارهاي خارجي با منافع ملي در تضاد مي­باشد و باعث ملتهب­تر شدن فضاي جامعه مي­‌شود.

بی­گمان سهم نمايندگان مجلس بخصوص نمايندگان جبهه پايداري در وضع موجود کشور کمتر از دولت نيست. مجتبي ذوالنور و همفکرانش بايد صادقانه پاسخ دهند: « سهم دولت روحاني در ايجاد مشکلات کنوني به نسبت ديگر نهادها و مانع­‌تراشي‌­هاي ديگران چقدر است و مهم­تر اينکه چند درصد مشکلات عديده اين روزهاي مردم بخاطر عملکرد دولت قبلي است؟ در اين شرايط پيچيده اقتصادي طرح استيضاح­هاي سياسي، جامعه را با سختي­هاي بيشتر مواجه نمي­سازد؟ اگر برجام نبود، اوضاع ايران نسبت به امروز بهتر بود يا مدت­ها قبل بايد اتفافات امروز کشور را تجربه مي­کرديم؟ »

جبهه پايداري و نزديکانش فراموش کرده­اند اگر امروز برجام به يکسري از مشکلات خورده است تقصير دولت نيست. واقعيت اينست که برجام جلوي بحران اقتصادي را گرفت و ثبات را به کشور بازگرداند اما دلواپسان و جريان­هاي تندرو داخلي همسو با جبهه مخالفان خارجي برجام با اقدامات سازماندهي شده مسبب مشکلات بوجود آمده اين روزهاي کشور هستند.

نمايندگان مطرح­کننده استيضاح رئيس جمهور بهتر است به جاي توجه به منافع سياسي و حزبي، قبل از هر اقدامي به اين سوال اساسي پاسخ دهند که با کنار زدن دولت روحاني مي‌خواهند چه کسي را جايگزين آن کنند؟ سوالي که حتي طراحان استيضاح رئيس­جمهور براي آن پاسخي ندارند. در اين صورت تنها پاسخي که مي­تواند به ذهن­ها خطور نمايد اين است که جريان مخالف دولت با حاشيه­‌سازي­‌ها و اتهامات بي­اساس از هم اکنون عزم خود را براي فتح پاستور در انتخابات ۱۴۰۰ جزم کرده است.

اين روزها بخاطر ضعف و ناکارآمدي مديريتي در کشور مشکلاتي بوجود آمده و زندگي مردم سخت شده است اما نبايد فراموش کرد که در شرايط دشوار فعلي و در حالي که شاهد شديدترين فشارهاي دشمنان خارجي عليه کشورمان هستيم تضعيف دولت به مصالح و منافع ملي لطمه زده و موجبات تضعيف نظام سياسي و به تبع آن ساختار حاکميتي خواهد شد.

البته اين سخن به اين معني نيست که انتقادي نشود يا انتقادهاي درست و سازنده مورد توجه قرار نگيرند. انتقاد سياسي و نقدهاي فني براي تقويت ساختار سياسي بسيار حياتي­اند. هر زمان که نقد سياسي کاهش يابد و يا از تأثير آن بر اصلاحات فروکاسته شود، حاکميت ملي به تدريج آسيب خواهد ديد. بر اين مبنا، جريان­هاي سياسي بايد کوشش کنند که تمام رويکرد و انتقادشان، در مسير تقويت حاکميت ملي باشد.

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :