پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

در پی فرو ریختن بخشی از منطقه تاریخی بلاد شاپور در دهدشت فعال رسانه ای هم استانی با ارسال یادداشتی کوتاه نسبت به این رویداد تلخ واکنش نشان داد.

به گزارش“پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد” متن یادداشت ایرج اقبال فر چنین است ؛

بنام خدا

قومی غمگین و خود مدان غم ز کجاست

قومی شادان و بیخبر کان ز چه جاست

چندین چپ و راست بیخبر از چپ و راست

چندین من و ماست بیخبر از من و ما است
حضرت مولانا

بلاد شاپور از شرم فرو ریخت…………………

در میان همه هیاهوهای این روزهای بازار میوه و آجیل و سیاست،کاروانسرای قدیمی دهدشت فرو ریخت.
به یمن وجود تکنولوژی و رسانه های مجازی،این خبر بازتاب مناسبی داشت.شاید برای مخاطبی که فراسوی جغرافیای کهگیلویه،این خبر را میخواند، حادثه عجیبی رخ نداده باشد اما برای امثال ما که کاروانسرای قدیمی دهدشت و شهر کهنه، یک نوستالژی تمام عیار است، این پایان خوشی بر همه دردهای سال ۹۷ نبود.دردی بود ورای دردهای تلنبار شده دلمان و روح و جسممان.نه تنها مهمترین نماد فرهنگی ما،که یادگار همه دلخوشیهای کودکی مان به ناگهان فرو ریخت.مهم نیست چه کسی مقصر است.مهم نیست این فرو ریختنها،حاصل بی تدبیری کدام مسئول و کدام مدیر است.
مهم این است که دلمان شکست.
گوئی،کارونسرای شهرمان هم از این همه دلنگرانی ها،تاب نیاورد و دلش شکست.شکست از این همه فقر و فلاکت.شکست از این همه بدعهدی ها و وعده های بی سرانجام.
راستش را بخواهید فکر میکنم
کاروانسرایمان دیر فرو ریخت.
صبور بود.باید سالها پیش فرو میریخت.وقتی که در جوارش، بهترین جوانان شهر از سر نداری و بیکاری به ورطه اعتیاد افتادند و جان دادنشان را به نظاره مینشست.وقتی که تفاوت انسانها در این دیار به اندازه تفاوت فقیر و غنی سقوط کرد.
وقتی فرهنگ ما دگرگون شد.
جناب استاندار،آقای مسئول،آقای نماینده:
همه آن وعده های بی سرانجام را فراموش میکنیم.بازگشائی جاده دهدشت،پاتاوه و پتروشیمی و معدن فسفات و جاده سوق و…..همه و همه را فراموش میکنیم.اما فروریختن سند هویتمان فراموش شدنی نیست.این یکی با دلمان گره خورده بود.دلمان شکست.
این دل شکسته،در پس غبار زمان فراموش نمیشود.این شکستن،با شکستنهای قبل فرق دارد.این فرو ریختن،با فرو ریختنهای قبلی متفاوت است.
این بار نه کاروانسرا که همه هویتمان فرو ریخت.نه از باد و نه از باران.از شرم فرو ریخت.

ایرج اقبال فر

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :