پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

نسلی که سال ملخی را به یاد دارند خروارها زیر خاکند اما هستند عده ای که هنوز به یاد دارند از شدت قحطی و گرسنگی و در عین حال حمله ملخ ها و امراض مختلف، مردم به خوردن این حشرات روی آورده و امروز شرایط کنونی را بی شباهت به آن سالها نمی دانند

شرایط بد اقتصادی و رفاهی مردم و همزمانی آن با حمله ملخ های صحرایی بهانه ای شد تا فعال رسانه ای اجتماعی کهگیلویه وبویراحمدی با نگاهی تاریخی به این موضوع بپردازد.

به گزارش سرویس اجتماعی “پابگاه خبری تحلیلی صبح خرد” متن یادداشت پریسا کاظمی کیان بدین شرح است ؛

لطفا شرایط جنگی اعلام کنید/ ملخ بوستان خورد و مردم ملخ

بیایید دوباره ملخ بخوریم، دوباره نان بلوط بزنیم و با حداقل ها زندگی کنیم، این زندگی به ما نیامده و رفاه نزد ما ماندگار نبوده و نیست.

نسلی که سال ملخی را به یاد دارند خروارها زیر خاکند اما هستند عده ای که هنوز به یاد دارند از شدت قحطی و گرسنگی و در عین حال حمله ملخ ها و امراض مختلف، مردم به خوردن این حشرات روی آورده و امروز شرایط کنونی را بی شباهت به آن سالها نمی دانند و حتی به شرایط جنگی نزدیک تر است. شرایطی که گرسنگی بود ولی مردم می دانستند برای چه گرسنه اند و کمتر می خوردند و می پوشیدند و انصاف هم در بازار بیشتر بود. بازاریان مردم را می تکاندند و با حداقل سود محصولات را می فروختند اگرچه باز هم گران بود. شاید اگر شرایط جنگ اعلام شود (اگرچه سالهاست علنا می جنگیم، هم با خودمان، هم تحریم ها، هم مسئولان بی خیال و هم برخی کسبه بی انصاف)، شرایط بهتر شود پس بیایید لطفا برای امتحان هم که شده شرایط جنگی اعلام کنید.

و اما بحث روز، قحطی بزرگ ۱۲۹۶–۱۲۹۸ هجری خورشیدی (۱۹۱۷ تا ۱۹۱۹ میلادی) قحطی بزرگی بود که تلفات جانی فراوانی را در ایران سبب شد. در برخی از منابع در این قحطی نزدیک به ۴۰٪ (در برخی دیگر از منابع ۲۵ درصد) از جمعیت ایران به سبب گرسنگی و سوءتغذیه و بیماری‌های ناشی از آن از بین رفتند؛ برخی منابع دولت بریتانیا را به دلیل خرید گسترده غلات و مواد غذایی در ایران، وارد نکردن غذا از هندوستان و بین‌النهرین، ممانعت از ورود غذا از ایالات متحده و اتخاذ سیاست‌های مالی؛ از جمله نپرداختن درآمدهای نفت به ایران، مسبب اصلی می‌داند. آیا این شرایط شبیه تحریم های سالیان گذشته تاکنون نیست؟ مردمی که با تحریم بزرگ شده ایم کم و بیش با بحران آشناییم اما نمی دانستیم کار تا بدین جا خواهد رسید که از طوفان بلا هم استقبال می کنیم و با آغوش و دهان باز به استقبال ملخ برویم!

رئیس سازمان جهاد کشاورزی در یک کنفرانس مطبوعاتی به سوالی درباره خوردن ملخ در ایران پاسخ داد و گفت خوردن ملخ‌های زنده از نظر شرعی و بهداشتی مشکلی ندارد. پس بیایید دوباره این نعمت بی منت را بخوریم که تنها همین ماده غذایی است که همچون مرگ رایگان در دسترس مردم قرار دارد!

گفته اند؛ ملخ به عنوان خوراک اصلی افراد به کار نمی‌رود، اما به طور کلی حشرات از خاصیت‌های غذایی بالایی برخوردارند و استفاده از حشرات به عنوان منبع غنی شده پروتئین، روی، آهن، ویتامین و املاح هستند و با برخورداری از پتاسیم، کلسیم، منیزیم، روی، آهن و ویتامین بی منبع باارزشی محسوب می‌شوند. به همین دلیل در برخی کشورها در حال تحقیق روی این موضوع هستند تا استفاده از حشرات را جایگزین گوشت کنند. همچنین گفته می‌شود خوردن ملخ از نظر بهداشتی تا زمانی که به سموم آلوده نشده باشد، مشکلی ندارد و از نظر شرعی نیز مشکلی نیست و خوردن ملخ حلال است.

و خبر بهتر اینکه ۵ سال غذای رایگان یا بهتر بگویم تنقلات رایگان در اختیار داریم، به جای پسته ای که کیلویی ۲۲۰ هزار تومان شد، بجای بادامی که کیلویه ۱۵۰ تومان شد و بجای تمام تنقلاتی که قبلا هم نمی توانستیم بخوریم اما سالی یکبار هم که شده بود دست مردم می دیدیم، بیایید دوباره ملخ بخوریم و دیگر نگوییم عرب های ملخ خوار و سوسمار خوار، چه بسا روزی به همین زودی ها مجبور به خوردن سوسمار و رتیل هم شویم!

مسئولان اعلام فرموده اند! با توجه به پیش بینی حضور ملخ‌ها تا پنج سال آینده در کشور و اینکه تنها موجب آسیب و ضرر می‌شوند! باید برنامه ریزی دقیق و مدونی برای مبارزه با آنها داشته باشیم.

طعم ملخ

به گفته کسانی که امتحان کرده اند بهترین ملخ‌ها برای خوردن آن‌هایی است که از طبیعت جمع آوری شده باشند. گفته می‌شود که خوش مزه‌ترین ملخ‌ها آن‌هایی هستند که به مزارع کنجد حمله کرده اند و چرب و براق هستند. اما اصلا ملخ چه مزه‌ای می‌دهد؟

 به گفته متخصصان چیزی بین شنیتسل مرغ، تخم آفتاب گردان بوداده و میگو. می‌گویند به نظر مزه برشتوک معمولی می‌دهد. بعضی افراد نیز طعم آن را شبیه بیکن دودی توصیف کرده اند. در بسیاری از شیوه‌های آشپزی با حشرات آن‌ها را با نمک و ادویه، سرکه، پنیر، شکلات و چیز‌های دیگر مزه دار می‌کنند، زیرا حقیقت این است که خود حشرات مزه خاصی ندارند.

در این باره در سال‌های اخیر همایش‌های بین المللی متعددی برگزار شد و توجه عموم مردم به این موضوع جلب شده است.

طرز تهیه ملخ

درباره کشتن ملخ نیز همچون ماهی قاعده‌ای دینی وجود ندارد. به همین دلیل در فرهنگ‌های مختلف شیوه‌های متنوعی برای طبخ آن ابداع شد که شاید بعضی از آن‌ها با ذائقه طرفداران حقوق حیوانات سازگار نباشد. ملخ را می‌توان به شیوه‌های مختلف طبخ کرد.

 اغلب آن را سرخ، دودی یا خشک می‌کنند، اما می‌توان آن را کباب یا آب پز یا حتا سوخاری کرد. یک شیوه طبخ آن است که ملخ‌های زنده را پس از جمع آوری در دیگ آب جوش همراه با نمک بیندازید و بگذارید چند دقیقه بپزند، سپس آن‌ها را آبکش کنید و در فری که از پیش داغ شده بگذارید تا خشک شوند.

بسیاری افراد آن‌ها را برای خشک شدن در آفتاب پهن می‌کنند. پس از خشک شدن، ملخ‌ها را بردارید، سر، بال‌ها و پاهایشان را جدا کنید و دور بریزید و فقط سینه و شکم را برای خوردن نگه دارید. روش دیگر آن است که یک ظرف سفالی را روی آتش داغ کنید و به شکل تنوری کوچک درآورید.

 سپس ملخ‌ها را زنده در آن بریزید تا بریان شوند. آنگاه رویشان کمی آب نمک بپاشید و در آفتاب پهن کنید تا خشک شوند. یک روش مدرن‌تر این است که ملخ‌ها را پس از آب پز کردن پاک کنید و سپس آن‌ها را در مخلوطی از آرد، تخم گشنیز، سیر و پودر چیلی بغلطانید و در روغن زیاد به صورت غوطه ور سرخ کنید. در صورتی که با کارامل و سفیده تخم مرغ مخلوط شود طعم شیرینی خواهد داشت.

به قلم: پریسا کاظمی کیان

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :