پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

تا زمانی که افکار کهنه و خاکستری و افعال محض خدمت‌گزار سیاسیون، بر منصب قدرت و تصمیم گیری هستند،غبار سکون و پسرفت از چهره کهگیلویه بزرگ زدوده نخواهد شد و جوانان و مردم بایستی در این وضعیت غبارآلود تنفس کنند و هر دم آمار خودکشی و بی اخلاقی های فرهنگی اجتماعی از گوشه و کنار این دیار به گوش برسد….

فعال اجتماعی و هنری با نگاشت یادداشتی با عنوان “نقش نمایندگان محترم مجلس، مدیران و سیاسیون در نخبه کشی و و نخبه پروری و توجه به جوانان فرهیخته کهگیلویه بزرگ . عملکردها و نقشها در ..” پرداخت.

به گزارش“پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد”، متن یادداشت مسلم جهانبخش  فعال اجتماعی سیاسی ، مشاور و سخنران انگیزشی موفقیتی ملی و بین المللی چنین است ؛ 

دقت شود که ؛ این یادداشتِ سیاسی اجتماعی،برای درک آسان با رساترین ، ساده‌ترین و شیواترین نوع قلم ممکن نگاشته شده است ،نه برای شخص خاص ، نه طیف، گروه و جناح سیاسی خاصی است،بلکه برای تمامی سیاسیون ، مدیران و شخصیت هایی است که از گذشته تا به امروز دارای جایگاه، پست و منصب تاثیرگذار بوده و هستند ..
امروزه با بررسی دقیق زندگی بزرگان جهان و افراد موفق ،برای دستیابی به موفقیت در زندگی ویژگی ها و شرایطی وجود دارد که همگی حول محوری به نام هدف در حال چرخش هستند که با کنار هم قرار دادن این ویژگی ها و شرایط ،پازل موفقیت شکل خواهد گرفت .ما در این یادداشت سیاسی اجتماعی به بررسی سه عامل مهم میپردازیم و این سه عامل را به مثلث تشبیه کرده که دارای سه ضلع اراده(پشتکار)،امکانات و انگیزه میباشد.
برای سیر موفقیت،داشتن اراده قوی به خود شخص بستگی دارد که عوامل متعددی برای داشتن یک اراده قوی وجود دارد.ضلع دیگر این مثلث امکانات هستند که حدودا ۷۰درصد افراد موفق آن را در قدم های اول شروع راه بطور کامل نداشته اند.از این رو کمبود امکانات پیشرفته و حتی اولیه کم و بیش در بسیاری از جوامع و کشورها وجود دارد و فراهم ساختن چنین امکاناتی بر عهده حکومت،دولت‌ها و مسئولین ذیربط میباشد.با این تفاسیر فراهم کردن چنین امکاناتی مستلزم هزینه کردن میباشد که در جوامع توسعه یافته این قبیل هزینه ها ،وظفیه و افتخار تلقی میشود و به چنین هزینه هایی به چشم سرمایه گذاری های بلندمدت نگاه میکند که باعث ترقی هر چه بیشتر آنها میشود‌، در جوامع درحال توسعه تمام تلاش انجام میشود تا حداقل امکانات مهیا شود ولی در کشور کمتر توسعه یافته(توسعه نیافته)بعنوان هزینه مازاد محسوب میشوند و حکومت ، دولت و مسئولین چنین کشورهایی از چنین هزینه‌هایی گریزان هستند.در کشورهای کمتر توسعه یافته (توسعه نیافته) بجای فراهم کردن چنین امکاناتی و ورود به دسته کشورهای درحال توسعه،درگیر جنگ،نزاع و بازی های سیاسی تخریبی میشوند و به طبع آن هر نظام،حکومت،دولت،استان و شهری را به سمت انزوا و افول میکشاند. .
اما ضلع سوم و مهمترین ضلع این مثلث ،انگیزه و امید به آینده است.ضلعی که عمدتا به دست نیروهای بیرونی فرد باید تقویت شود.موج نا امیدی و بی انگیزگی در کشور و بخصوص در استان کهگیلویه و بویراحمد علی الخصوص کهگیلویه بزرگ دارد جوانان و مردم را درخود غرق میکند و میبلعد.چرا که استان ک_ب از نظر زیر ساختهای فرهنگی،اجتماعی،سیاسی و اقتصادی بشدت دچار ضعف های عمیقی است که هر روزه این ضعف‌ها همچون زخمی عمیق و عمیق‌تر میشوند و طبیبی برای درمان چنین زخم‌هایی وجود ندارد و اگر هم طبیبی وجود داشته باشد از نوع طبیب های محلی هستند که با علم و اندوخته ها و تفکرات سنتی میخواهند زخم چندین‌ساله این دیار را التیام ببخشند،غافل از این‌که تفکر و علم چنین طبیبانی خود نیاز به طبیبان و علم امروزی و مدرن و جوان و خلاق دارد.زخم‌ها و شرایط بحرانی فرهنگی و .. کهگیلویه بزرگ بایستی توسط تفکر نو و خلاق در قالب برنامه های بلندمدت مشترک و توسط نیروهای همدل و دلسوز کهگیلویه بزرگ بهبود یابد،نه نیروهای سیاسی و دلسوز جناح و حزب . تفکرات کهنه و سیاسی بازی که در دوره های مختلف بر کهگیلویه بزرگ حاکم کرده اند، جز افسردگی،خیانت،فساد،خودکشی،اعتیاد ،ناامیدی از آینده و بی انگیزگی و صدها معضل فرهنگی،اجتماعی و اخلاقی ..،چیز دیگری را برای مردم و جوانان و خانواده ها به ارمغان نیاورده است.

تفکر سنتی و قدیمی ،منجر به تصمیمات یک طرفه قدیمی میشود که نهایتا برنامه های فرهنگی و ..بدون راندمان و بازدهی برای مردم و جامعه را بدنبال دارد،و از همه مهمتر منجر به سرخوردگی و تباهی جامعه و جوانان خواهد شد،چرا که هیچ چیز به اندازه یک ذهن و تفکر تغییر یافته قدرتمند نیست(تلنگر)..

و‌اما سخنان آخر و چند سوال اساسی و محوری ..
تا قبل از نگارش این یادداشت، سیاسیون و مدیران کهگیلویه بزرگ چند بار با نخبگان، شخصیت ها و جوانان مطرح شهرستانیِ صاحب جایگاه در موقعیت های مختلف ملی و بین المللی ،جلسه ای مبنی بر ایجاد همدلی، یکپارچگی، نظرخواهی و هم‌اندیشی برای بهبود زخم‌های عمیق این دیار فرهیخته برگزار کرده اند؟ آیا سیاسیون و مدیران کهگیلویه بزرگ تا بحال به فکر تدوین برنامه ای واحد و مشترکِ چند ساله برای ایجاد انگیزه و تحریک جوانان این دیار به سمت موفقیت و پیشرفت بوده‌اند؟آیا برنامه ای برای نخبه پروری جوانان با استعداد این دیار دارند؟آیا مدیران و مسئولین کهگیلویه بزرگ تا بحال به فکر اجرای برنامه های فرهنگی اجتماعی و سیاسی خلاقانه و آینده نگر در جهت پیشرفت و ارتقا سطح تعالیم مردم بوده‌اند یا نه ،صرفا به فکر اجرای برنامه های تکراریِ از بالا تعیین شده و شو‌های فرهنگی_اجتماعی سطح پایین(به اصطلاح محلی ؛کَلاکُرویی)بدون بازدهی فرهنگی_اجتماعی و شو سیاسی جهت ایجاد رضایت جناح‌های سیاسی خود و بسنده کردن به چند عکس نمایشی جهت ثبت و ارسال گزارش فعالیت و رزومه برای عزیزان بالادست و حفظ صندلیهای نرم فومی مدیریت و ریاست هستند؟چرا مسئولین و مدیران نمیخواهند از تفکرات و ایده های جوانان خلاق و آگاه بهره بگیرند و صرفا به مخلصان تام سیاسی بسنده میکنند؟مسئولین و مدیران شهرستان کهگیلویه بزرگ با این نوع تفکر و عملکرد ضعیف خود و عدم هماهنگی ها و هزینه نکردن ها برای نخبگان و جوانان،تفکرات خود و شهرستان کهگیلویه بزرگ را در کدام دسته بندی شهری و شهرستانی میدانند؟(توسعه یافته،درحال توسعه یا توسعه نیافته!؟)که بطور قطع جواب، دسته توسعه نیافته و رو به انزوا و افول است.

و اما مهمترین و آخرین سوال: اگر برنامه ها و مراسمات دهه مبارک فجر،ولادت‌ها و شهادت ها و مناسبت‌های تاریخی و تقویمی از بالا تعیین شده نبودند،مدیران و سیاسیون ما با این همه ادعا،میتوانستند حتی یک برنامه خلاقانه با بازدهی و عملکرد مناسب در شان این جوانان و مردم اجرا کنند !!؟؟آیا اصلا بازدهی‌و بازخوردهای بعد از اجرای همین برنامه های سطح پایین هم برای مسئولین و مدیران اهمیت دارد ؟؟! بطور مسلم جواب همه سوالات خیر است چون که فقط مدیران و کارمندان در اکثر این مراسمات شرکت میکنند و خبری از جوانان برای بروز و نشان دادن خلاقیت‌ها یا تخلیه روحی و روانی جوانان و … نیست.
تا زمانی که افکار کهنه و خاکستری و افعال محض خدمت‌گزار سیاسیون، بر منصب قدرت و تصمیم گیری هستند،غبار سکون و پسرفت از چهره کهگیلویه بزرگ زدوده نخواهد شد و جوانان و مردم بایستی در این وضعیت غبارآلود تنفس کنند و هر دم آمار خودکشی و بی اخلاقی های فرهنگی اجتماعی از گوشه و کنار این دیار به گوش برسد یا نخبگان،جوانان و مردم،برای رشد و ترقی خود و فرزندانشان فرار را بر قرار در این وادی زخمی ترجیح دهند ..
به امید روزی که بجای دیدن پیوند بین سیاسیون و مدیران با مخلصانِ خود،پیوند بین سیاسیون و مدیران با نخبگان و جوانان صاحب ایده و تفکر را ببینیم و تا زمانیکه چنین تفکراتی بر کهگیلویه بزرگ غالب است آش همان آش است و کاسه همان .. .
تمام..

یادداشت های بعدی : نقش و عملکرد نماینده محترم مردم شریف کهگیلویه،چرام،لنده و بهمئی درمجلس شورای اسلامی ، فرماندار محترم ، مجموعه محترم شورای شهر ، مجموعه شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر مجموعه های ذی‌اختیار و تصمیم و کلید به‌دستان،در نخبه پروری و نخبه‌کُشی در کهگیلویه بزرگ را با جزئیات دقیق تحلیل و مورد بررسی قرار خواهیم داد ..

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :