پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

از جمعه ۲۵ مرداد ۹۸ برای همیشه در تاریخ کهگیلویه به نیکی یاد خواهد شد ،روزی که چندین قوم و طایفه و ایل ؛ یک قبیله شدند و یک صداوهمراه  برای بدرقه آمیراحمدشان به دیار ابدی در گرمای مرداد به میدان امام حسین(ع) کهنه شهر دهدشت  آمدند.

 

تمام خیایبان های منتهی به میدان از ساعتی پیش از شروع مراسم غرق انبوه جمعیتی بود که نه گرمای مرداد می توانست مانعشان شود نه لذت سفر و تفریح جمعه ……………آمیراحمد تقوی رفت ؛انسان بود و به موجب همین انسان بودن و بر اساس فلسفه خلقت باید می رفت و رفت ؛مردی که قریب یک قرن در جهان خاکی ماند ولی هیج جای این کره خاکی به اندازه دهدشت و کهگیلویه برایش جذابیتی نداشت.

خالق بنای جدید و زیبای امامزاده محمود  و بنیان گذار مدرسه علمیه دهدشت ۲۴ مرداد را برای سفر انتخاب کرده بود ؛سفری بی بازگشت و بدرقه با دریای از جمعیتی که واقعا دوستش داشتند.

جمعه دهدشت و کهگیلویه ای ها یک قبیله بودند با یک اشتراک قوی و ماندگار و کهنسال ؛آمیر احمد تقوی…..

کهگیلویه سالهاست محروم است و مظلوم و این نکته حتی در گوشه ای از وصیت نامه تقوی خطاب به فرزند مسئولش عنوان شده بود جایی که گفت : فرزندم هر کجا هستی کهگیلویه مظلوم را هرگز فراموش نکن…..

باور نداریم کهگیلویه یتیم شد چون معتقدیم در کهگیلویه مردان توانمند فراوانی وجود دارد شاید نه مثل آمیراحمد شاید نزدیک به او و شاید در آینده بهتر و بهتر از او ؛ اما او کهگیلویه را دوست داشت و مردمانش را نیز ،مصلح بزرگی بود که حل و فصل اختلاف طوایف و ایلات و خانواده ها به معرفت حضور خود فیصله میداد و بخاطر همین مردم دوستش داشتند و همچنان دارند.به هر حال عصر ۲۵ مرداد ۹۸ آمیراحمد و یا به تعبیر رسانه های است”میر ایل” دار دنیا را به قصد دیدار معبودش ترک و کهگیلویه همچنان دیگر میراحمد تقوی نخواهد داشت…..

*****تلاش خستگی ناپذیر و بی خوابی های فرماندار کهگیلویه ؛ روزی که اتابک نمره بیست گرفت

علی رضا اتابک فرماندار با انگیزه و پرکار این روزهای کهگیلویه از بدو مخابره خبر ارتحال تا عصر روز تدفین لحظه ای نه آرام شد و نه قراری نداشت ؛ فرماندار کهگیلویه با آگاهی کامل از نقش ارزنده و محبوبیت بی وصف آمیراحمد با حضور در تمامی برنامه ها با دقت فراوان و حساسیت بسیار تمام اتفاقات ریز و درشت مراسم را زیر نظر گرفت و با مدیریت میدانی برنامه تلاش وصف ناپذیری برای اجرای برنامه ها داشت به نحوی که با این حجم انبوده جمعیت و حضور مهمانان کشوری ،منطقه ای و استانی کوچک ترین حاشیه ای بوجود نیامد و باید گفت ؛ نه از نگاه ما بلکه از نگاه همه رسانه ها و مردم علی رضا اتابک و شورای اداری نمره بیست گرفتند.

******امنیت برنامه مدیون تلاش های سپاه و نیروی انتظامی بود.

حضور  هزارها نفر در میدان مرکزی شهر ،کنترل ترافیک ،ایجاد نظم و امنیت برنامه با مدیریت خوب فرمانده نیروی انتظامی شهرستان و حضور به موقع و فعالانه فرمانده سپاه شهرستان و بسیجانی بود که هیچگاه مشاهده نشد لحظه ای از وظایف محوله کوتاهی کنند و گاها مشاهده میشد نیروهای انتظامی و نظامی خود به پذیرایی از مردم می پرداختند که اتفاق میمون و قابل ستایشی بود.

******هر سه نماینده استان حضوری فعال داشتند.

نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی از ابتدای برنامه تا پایان در برنامه حضوری فعال داشتند.

******رسانه های استان روزی ماندگار خلق کردند.

حضور پررنگ رسانه ها و خبرنگاران استان از لحظه وقوع اتفاق تا لحظه تدفین و مخابره لحظه به لحظه تمام اتفاقت ریز و درشت ،گزارش های تصویری زیبا و فوق العاده ،به نمایش گذاشتن تمام اتفاقات باعث شد بگوییم رسانه های استان و خصوصا شهرستان روزی ماندگار برای کهگیلویه رقم زدند و قطعا از خاطر هیچ کس هیچج گاه فراموش نخواهد شد.صداوسیما استان نیز با پوشش و پخش مستقیم این مراسم به شکوه آن افزود.

*****بانوانی که هم پای مردان به حرارات برنامه افزودند.

زنان و دختران کهگیلویه از هر تیره و قوم و قبیله ای و فارغ از هر نوع نگاهی همپای مردان در مراسم حضور داشتند و مداحی زنان ایلی در فراق آمیر احمد سوز مراسم را دو چندان میکرد که اشتراک مداحی ایلی برخی زنان در شبکه های اجتماعی نشان این موضوع است ؛ به زنان کهگیلویه ای باید بارها درود فرستاد.

*****چهره های سیاسی استان و شهرستان حضوری فعال داشتند.

در مراسم تشییع و تدفین آمیراحمد تقوی اکثر چهره های سیاسی از تمامی جریانات حضور فعالی داشتند.چهره های سیاسی استان و شهرستان فارغ از اینکه برای چه هدفی آمده بودند ولی باز جای تقدیر داشت.

****صحبت های استاندار کهگیلویه وبویراحمد دلنشین بود.

حسین کلانتری استاندار ایلامی استان در نطقی کوتاه و دلنشین ،زیبا و مفید و مختصر صحبت کرد و نشان داد در همین مدت کوتاه حضور راه را برای ورود به دلهای مردم استان به خوبی شناخت ؛آنگاه که صادقانه گفت : مردم کهگیلویه همراه اشک های شما اشک ریختم ،کلانتری قدردان حضور هم شد و سلام و تسلیت وزیر کشور را با لحنی ساده و صمیمی به حضار رساند.

به گزارش”پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد” وبه نقل از فارس ؛حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این مراسم گفت: با گریه مردم قدرشناس در وداع این شخصیت گرانقدر اشک ریختم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به وصیت آن مرحوم تصریح کرد: درباره وصیتی که این عالم فرزانه و این انسان از خاک رسته به خدا پیوسته به فرزند گرانقدر اشاره کردند خودم و همه همکارانم اعلام می‌کنیم با همه وجود در خدمت شما مردم هستیم و با کمک نمایندگان مجلس و حمایت نماینده ولی فقیه چهره محرومیت و عقب افتادگی را از این شهرستان کنار می‌زنیم.

****فرماندار شهرستان کهگیلویه به مردم تسلیت گفت و از همه تقدیر کرد.

علی‌رضا اتابک در این مراسم گفت: به پاس عمر پر برکت آیت‌الله آمیراحمد تقوی که در مردمداری خطه جنوب به خرج دادند و این تشییع جنازه در شان و جایگاه این عالم در هوای گرم دهدشت برگزار شد از مردم همیشه در صحنه و انقلابی تشکر می‌کنم.

فرماندار کهگیلویه نیز با بیان اینکه این مصیبت را به بیت شریف آیت‌الله تسلیت عرض می‌کنم تصریح کرد: حضور پرشور در مراسم تشییع نشان داد راه علما زنده است.

****نماینده ولی فقیه در استان سنگین و کتابی اما از آمیر آحمد به نیکی یاد کرد.

آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی در این مراسم با بیان اینکه مرگ پایان ما نیست افزود: مرگ آغاز حیات ابدی و آغاز پاداش هاست. 
به گزارش“پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد” و به نقل از ایسنا ؛ نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: ایت الله تقوی انسانی بزرگ که بسوی خدا بازگشت، بازگشت اما با صحیفه ای از اعمال آبرومند برای خود و جامعه خود.
وی اظهار کرد: زندگی این عالم ربانی پر از مجاهدت و تلاش برای خدا و اعتلای نظام دینی بود.
ملک حسینی تربیت یافتگان حوزه علمیه را نتیجه تلاش های ایت الله میراحمد تقوی عنوان و تصریح کرد: اگر درصد حضور طلاب کهگیلویه و بویراحمد در کشور و بسیاری از استان ها بالاست رمزش امثال تلاش میراحمد تقوی است.
وی در ادامه گفت: اگر لر افتخار نیکند یکپارچه شیعه است رمزش اجتهاد مردانی مثل میراحمد تقوی است و 
باید ستود چنین انسان های بزرگی را که حیاتشان بزرگ و  مماتشان یادآور سعادتهاست.
ملک حسینی افزود: امروز اگر شخص تششیع میشود اما شخصیت و فضیلتهای او تشییع نمی شود، امروز جامعه کهگیلویه به خود می بالد که انسانی را در میان خود داشت ک خضوع و خوف ب خدا در وجودش بود و این یعنی استقبال نه یعنی بدرقه، بدن میرود اما فضیلت در میان شاگردانش و دوستادارنش می ماند و به بار می نشیند.
ملک حسینی با بیان اینکه اگر امروز کهگیلویه پشتش شکست خدا جبران خواهد کرد گفت: اجاق روشن و خانه زنده است و ستون برافراشته، فرزند رشید این عالم ربانی حجت الاسلام سید مرتضی تقوی میتوانی پشتیبانی همانند پدر خود برای این مردم باشد و از وی می خواهیم بخشی از وقت خود را برای حوزه علمیه و مردم این منطقه مصروف بدارد.

****فرزند آمیر احمد دلیل انتخاب مکان دفن پدرش را به مردم گفت / انخاب محل دفت وصیت پدرم بود.

سید مصطفی تقوی از فرزندان مرحوم آمیراحمد طی سخنانی گفت: انتخاب حوزه علمیه برای خاکسپاری پدرم به خاطر وصیت ایشان بود.

وی با اشاره به اصرار ایلات و طوایف مختلف برای خاکسپاری آن مرحوم در مکان‌های پیشنهادی گفت: نکته‌ای که باعث شد مزار در حوزه علمیه باشد وصیت خود ایشان بود.

تقوی‌مقدم افزود: حوزه علمیه و امامزاده سید محمود به عنوان دو کانون و قطب فرهنگی برای آن مرحوم بود با توجه به حرمتی که برای علم و عالم پروری و تقدسی که برای مکان‌های علمی قایل بودند در حوزه علمیه به خاک سپرده می‌شود.

در پایان مراسم نماز میت به امامت آیت الله جزایری برگزار و پیکر آمیر احمد تقوی در مدرسه علمیه دهدشت آرام گرفت.

با تشکر از سید روح الله احمدی -سرکار خانم پیروزان و سعادتی نیک

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :