پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

در ابتدا که باید عرض شود دوستان عزیز حتی الامکان برای کارهای الکتیو چون کارهای دندانپزشکی زیبایی؛ جرمگیری؛ برساژ و کارهایی از این دست که اورژانسی جهت انجام دادنشان ندارید فعلا دست نگهدارید تا اوضاع کمی بسامان تر شود و موکول شان کنید به مدت زمانی بعد از عید که نه دغدغه ی انتقال و انتشار بیماری کرونا باشد

****کرونا در دندانپزشکی؛

این روزها همه تقریبا با واژه ی وهم برانگیز کرونا آشنایی پیدا کرده ایم و به قدر کافی رسانه های مختلف از لزوم رعایت بهداشت فردی؛ شستن دست ها بصورت مرتب با آب و صابون و ضدعفونی کردن دستگیره ی درب ها؛ کف سالن ها و حتی پله ها؛ لزوم پوشیدن دستکش یک بار مصرف در بیرون از خانه آگاهی مان داده اند.

اما موضوعی که متاسفانه به آن اشاره کافی نشده و اهمیت بسیار بالایی هم دارد موضوع دندانپزشکی است که بخاطر ارتباط دندانپزشک با آئروسل های آمده از سمت دهان و دندان بیمار حین کار دندانپزشکی و بخاطر فاصله فیزیکی بسیار کم به تناسب شغل دندانپزشک با بیمار نیاز به اقدامات مراقبتی خاص و ویژه دارد.

در ابتدا که باید عرض شود دوستان عزیز حتی الامکان برای کارهای الکتیو چون کارهای دندانپزشکی زیبایی؛ جرمگیری؛ برساژ و کارهایی از این دست که اورژانسی جهت انجام دادنشان ندارید فعلا دست نگهدارید تا اوضاع کمی بسامان تر شود و موکول شان کنید به مدت زمانی بعد از عید که نه دغدغه ی انتقال و انتشار بیماری کرونا باشد و نه دغدغه منتقل شدن دیگر بیماری های تنفسی. دوستان گرامی حتما مطلع هستید که یک فرد ناقل کرونا می تواند بین ۲ تا ۱۸ روز هیچگونه علایمی از خود نشان ندهد پس حتی الامکان تنها برای انجام کارهای اورژانسی دندانپزشکی که اکثرا همراه با درد غیر قابل تحمل هستند و در صورتیکه هیچگونه علایم بیماری سیستم تنفسی از قبیل تب؛ سرفه؛ عطسه؛ آبریزش از چشم و بینی؛ خستگی و کوفتگی و بدن درد ندارید به دندانپزشکی مراجعه کنید چرا که طبق پروتکل جدید وزارت بهداشت مراکز دندانپزشکی خصوصی و دولتی موظف شده اند تنها کارهای اورژانس دندانپزشکی را جهت مراجعه کنندگان فاقد علایم بیماری تنفسی انجام دهند.

پس توصیه می شود لطفا اگر درد غیر قابل تحمل دندان داشتید قبل از خروج از خانه دستکش یکبار مصرف بپوشید و در صورت نداشتن ماسک می توانید ماسک بصورت پارچه ای بدوزید که قابل شستشو نیز هست زیرا در محل های پر رفت و آمد و اماکن عمومی داشتن ماسک بهتر است گرچه ضروری نیست! و در مطب یا کلنیک از کارتخوان استفاده کنید کارت را بعد از استفاده با الکل تمیز کنید و به محض رسیدن به خانه دستکش ها را در سطل بیرون از خانه قرار داده و بلافاصله دستهایتان را با آب و صابون تمیز بشویید. کودکان تان را نیز تنها در صورتی که علایم بیماری تنفسی ندارند اما درد شدید دندان دارند به مراکز دندانپزشکی جهت درمان اورژانسی ببرید.

سیده اعظم کاظمی کارشناس مسئول واحد دهان و دندان مرکز بهداشت شهید دامیده بویراحمد

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :