پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد(sobhekherad.ir)

به گزارش“پایگاه خبری تحلییل صبح خرد”، بسته ی خبری امروز ۷ فروردین ۱۳۹۹در استان کهگیلویه وبویراحمد با رنگ و بوی اقدامات کرونایی،قیمت میوه و وضعیت آب و هوا وکاهش قیمت شب عید در ادامه می خوانید؛

فرماندار کهگیلویه: نقاهتگاه ۴۰ تخت‌خوابی در دهدشت دایر شد/اعمال سخت‌گیری برای کنترل مبادی ورودی

فرماندار کهگیلویه از اعمال سخت‌گیری در کنترل مبادی ورودی شهرستان خبر داد. 

به گزارش“پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد”، علیرضا اتابک در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از اعمال سخت‌گیری در مبادی ورودی دهدشت خبر داد و اظهار داشت: از ورود و خروج مسافر با جدیت بیشتری جلوگیری می‌شود.

فرماندار کهگیلویه با اشاره به اجرای طرح فاصله اجتماعی برای مقابله با کرونا تأکید کرد: هر گونه تجمع انسانی در سطح شهرستان ممنوع است.

اتابک اضافه کرد: خودروهایی که مشمول اجرای طرح باشند جریمه و به پارکینگ منتقل می‌شوند.

فرماندار کهگیلویه گفت: در راستای کنترل چرخه انتقال و جلوگیری از موج دوم سفرهای جدید و خروج از شهرها ممنوع شده است.

وی با بیان اینکه همکاری مردم در کنترل کرونا ضروری است، افزود: نقاهتگاه بیماران کرونایی با ظرفیت ۴۰ تخت در شهرستان راه‌اندازی شد.

اتابک از مردم خواست توصیه‌های بهداشتی برای پیشگیری از کرونا را جدی بگیرند و جز در موارد ضروری از خانه خارج نشوند.

قیمت سیب و پرتقال شب عید در کهگیلویه و بویراحمد کاهش یافت

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در راستای حمایت از حقوق مصرف کننده قیمت میوه شب عید طرح تنظیم بازار در استان کهگیلویه و بویراحمد تعدیل شد.

 سالار حسین پور افزود: با توجه به تصمیمات جلسه کمیته ملی راهبری طرح میوه ایام نوروز و اختیارات تفویض شده توسط دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار کشور به سازمان های استانی صنعت، معدن و تجارت در خصوص شرایط بازار با توجه به بررسی حاشیه قیمت میوه و ایجاد انگیزه و مشارکت واحدهای خرده فروش در جذب و توزیع میوه جلسه فوق العاده استانی تشکیل و قیمت هر کیلو‌گرم سیب و پرتقال نوروزی تعدیل گردید.

حسین پور تصریح کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا عدم قدرت خرید مردم، شرایط اقتصادی و معیشتی مردم استان در این شرایط حساس، از تاریخ ششم فروردین ماه، قیمت هر کیلوگرم سیب برای مصرف کننده نهایی  ۵۰۰۰ تومان  و قیمت هر کیلو پرتقال والنسیای جیرفت  ۶۵۰۰ تومان تعیین گردید./فارس

استاندار کهگیلویه وبویراحمد : طرح فاصله گذاری اجتماعی با هدف قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا در استان همزمان با سراسر کشور اجرا می شود

استاندار کهگیلویه وبویراحمد از آمادگی کامل مجموعه متولیان امر برای اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی با هدف قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا در استان همزمان با سراسر کشور از فردا جمعه( هشتم فروردین ۹۹) خبر داد.

به گزارش“پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد”،حسین کلانتری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تشریح جزئیات این طرح گفت: طرح تقویت فاصله گذاری اجتماعی با هدف کمک به تشدید قطع زنجیره انتقال بیماری با رویکرد کاهش تماس‌ها، عدم برگزاری اجتماعات و حذف ترددهای غیرضروری و با تصمیم ستاد ملی مدیریت و مبارزه با کرونا تصویب شده است.

وی با بیان اینکه جزئیات و فرآیند اجرای این طرح به استان ابلاغ شده است، گفت: طرح فاصله گذاری اجتماعی طرحی جدید، جامع، کامل و فراگیر و با همکاری و محوریت خود مردم با هدف قطع زنجیره انتقال شیوع و کنترل ویروس کرونا عملیاتی می شود.

وی مدت زمان اجرای این طرح در حدود یک هفته و تا پایان ۱۵ فروردین ۹۹ عنوان کرد و گفت: در صورت نیاز و با تصویب ستاد ملی مبارزه با کرونا اجرای این طرح تمدید خواهد خواهد شد.

بر اساس اجرای این طرح تنها افراد ساکن و بومی هر شهر حق تردد در آن شهر را دارند و همچنین نحوه شناسایی افراد ساکن و بومی با استفاده از کارت ملی، پلاک خودرو، بیمه نامه خودرو  صورت می‌پذیرد.

 بر اساس طرح ملی فاصله گذاری اجتماعی نیز خروج افراد غیرساکن و مسافر شهرهای محل حضور فعلی برای رفتن به محل سکونت خود بلامانع و بلکه تسریع می‌شود و این افراد در طول مسیر اجازه ورود به شهرها را نداشته و از کنار گذرها عبور خواهند کرد.

همچنین بر مبنای این طرح  مدارس و دانشگاه ها تا پایان زمان طرح تعطیل است و  پارک ها، بوستان ها، تفرجگاه ها، مراکز تفریحی، استخرها و… که محل تجمع افراد هستند نیز تعطیل خواهند بود.

ادارات دولتی برابر بخشنامه صادره معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری استخدامی حداکثر با یک سوم نیروهای اداری و به صورت شیفت بندی خدمات رسانی خواهند کرد.

برگزاری هرگونه مراسم که موجب تجمع افراد شود اعم از رسمی و غیررسمی ممنوع است.

 تردد خودروهای امدادی و درمانی، پلیس، حمل بار، کالاها، مایحتاج مردم، سوخت مشمول ممنوعیت ها  نمی‌شود.

محدودیت حداکثری در جابجائی مسافر با هواپیما، قطار و اتوبوس های بین شهری ضمن اجرای کامل پروتکل های بهداشتی، اعمال می شود.

طرح کنترل های بهداشتی در مبادی خروجی با تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با مشارکت بسیج، هلال احمر و سایر بخش های ذیربط در نقاط مورد نظر، اجرایی خواهد شد

استاندار کهگیلویه وبویراحمد پویش «در خانه بمانید » را همچنان بهترین راه مقابله با شیوع کرونا دانست و گفت: طرح فاصله گذاری اجتماعی در کنار طرح های سامانه سلامت، تست و نمونه گیری، سامانه ۴۰۳۰،  غربالگری ورودی ها کارساز بوده و اجرای کامل آنها در کنترل و مهار ویروس کرونا بسیار موثر هستند.

وی با بیان اینکه تاکنون ۹۴ درصد از مردم استان در طرح سامانه سلامت شرکت کرده اند و روزانه بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ تست کرونا انجام می شود گفت: از جهتی شناسایی بیشتر افراد و افزایش آمار مبتلا به کرونا را بیان می کند و از سویی مانع گسترش و شیوع این ویروس و همچنین عاملی برای قطع زنجیره بیماری کرونا خواهد شد.

کلانتری از عموم مردم استان خواست بیش از پیش همکاری و همراهی خودرا با مجموعه دست اندرکاران استان که شبانه روز و بی وقفه تلاش می کنند تا از گسترش بیماری کرونا جلوگیری کنند تقویت کنند و به توصیه ها و تاکیدات مجموعه بهداشت و درمان، پلیس راهور و مسئولان استانی توجه کنند.

وی همچنین از تلاش ها، همکاری و زحمات دانشگاه علوم پزشکی، سپاه فتح استان، نیروی انتظامی، هلال احمر، صدا و سیما، بخش خصوصی، شهرداری ها، هنرمندان، تشکل های مردم نهاد، اصحاب رسانه، دهیاران، شوراهای اسلامی  و عموم مردم استان تشکر کرد.

کلانتری از نماینده ولی فقیه در استان، نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان و منتخبین مردم استان در مجلس شورای اسلامی از ائمه جمعه و جماعات نیز که به انحاء مختلف برای جلوگیری از گسترش و شیوع بیماری کرونا در استان همکاری و تلاش کردند نیز قدردانی کرد.

 وی تاکید کرد: از همه ظرفیت ها و توان استان و ظرفیت های ملی و قانونی برای تامین سلامت مردم و شهروندان و همچنین جلوگیری و کترل این بیماری به عنوان اولویت نخست متولیان و دست اندرکاران امر استفاده خواهیم کرد.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به ضرورت تامین مایحتاج مردم نیز گفت: در این راستا نیز هیچ کمبودی نداریم و همه نیازها، کالاهای اساسی مردم تامین و ذخیره سازی شده است.

کلانتری یادآور شد: همه صنوف تا ۱۶ فروردین تعطیل هستند و چهار صنف خبازان، قصابان، خواربار فروشی ها و میوه و تره باری ها تنها در صورتی مجوز فعالیت دارند که پروتکل بهداشتی را به طور کامل رعایت کنند.

استاندار بر نظارت و دقت بیشتر و مستمر بر این صنوف و از جمله پمپ بنزین ها و CNGها به دستگاه های متولی تاکید کرد.

شمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در استان کهگیلویه وبویراحمد تا ظهر امروز ۹۶ نفر اعلام شده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه وبیوراحمد : آگاهی بخشی رسانه های کهگیلویه و بویراحمد برای مقابله با بیماری کرونا ویروس در این استان تاکنون مثبت بود

به گزارش“پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد”،مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: هنرمندان کشور و این استان برای بهبود روزافزون سلامت روانی متأثر از شیوع بیماری کرونا ویروس نقش ارزنده ای ایفا کنند.

محمدعلی پیرسبزی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: یکی از اقدام های مورد نیاز که هنرمندان کشور و کهگیلویه و بویراحمد باید برای تحقق چنین امر مهمی انجام دهند ترویج هر چه بیشتر امید و نشاط اجتماعی است.

وی افزود: شیوع بیماری کرونا ویروس در کشور و کهگیلویه و بویراحمد تا حد قابل ملاحظه ای تأثیر منفی بر سلامت روانی قشرهای مختلف مردم گذاشته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: لازم است که علاوه بر هنرمندان کشور و این استان دیگر متولیان امر نیز برای بهبود بیش از پیش سلامت روانی متأثر از شیوع بیماری کرونا ویروس تلاش و همت جدی کنند.

پیرسبزی عنوان کرد: مسؤولان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد از روزهای آغازین شیوع بیماری کرونا ویروس در کشور و استان برای مقابله با آن اجرای فعالیت ها و برنامه های متعدد هنری و فرهنگی را در دستور کار قرار دادند.

وی ابراز داشت: یکی از این اقدام ها برگزاری نشست های شورای اطلاع رسانی پیشگیری از بیماری کرونا ویروس به منظور نظارت و ساماندهی فعالیت های رسانه ای و آموزشی در کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

پیرسبزی گفت: آگاهی بخشی رسانه های کهگیلویه و بویراحمد برای مقابله با بیماری کرونا ویروس در این استان تاکنون مثبت بوده و خبرنگاران استان نیز همراهی لازم را با مردم، مسؤولان اجرایی و نهادهای دولتی داشته اند.

رئیس اداره صمت کهگیلویه : میوه تنظیم بازار با نرخ دولتی در دهدشت توزیع می شود

احمد حکیم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کهگیلویه اظهار داشت: با هدف تنظیم بازار میوه ۷۰ تن پرتقال و سیب با نرخ دولتی در سه شهرستان کهگیلویه، چرام و لنده توزیع شده است.

رئیس صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه گفت: میوه تنظیم بازار با نرخ دولتی در سه مرکز عرضه دهدشت در قالب سبد توزیع می‌شود.

حکیم نرخ هر کیلو پرتقال و سیب را به ترتیب ۶۵۰۰ و ۵۵۰۰ تومان اعلام کرد.

وی گفت: چهارراه آزادگان، میدان مرکزی و ابتدای خیابان شهید نورالدینی محل عرضه میوه تنظیم بازار است.

حکیم با اشاره به جذب سهمیه برنج و شکر دولتی برای شهرستان گفت: فعلا به علت شرایط موجود و منع تجمع مردمی عرضه این ارزاق مقدور نیست و  با عادی شدن وضعیت در مراکز مشخص شده توزیع خواهد شد.

وی یادآور شد: از سال ۹۸ تاکنون ۷۰۰ تن شکر و ۶۵۰ تن برنج دولتی سهمیه شهرستان جذب شده است.

تعطیلی بازار لیکک تا ۱۵ فروردین

رئیس اتاق اصناف بهمئی از تعطیلی بازار لیکک تا پانزدهم فروردین خبر داد.

به گزارش“پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد”، فیروز دهبانی با اشاره به شرایط کنونی و آمار رو به رشد ابتلا به ویروس کرونا گفت: دوری از تجمعات برای قطع زنجیره این ویروس خطرناک بسیار موثر است.
رئیس اتاق اصناف بهمئی افزود:  همه مراکز توزیع مانند بازارها، پاساژها و مراکز دارای تراکم جمعیت تا پانزدهم فروردین ماه تعطیل شدند.
وی گفت: البته مراکزی که مایحتاج ضروری مردم را تامین می کنند طی این مدت بنا به تشخیص ستاد کرونا تعطیل نیستند.
دهبانی اضافه کرد: اصناف و متولیان سازمان‌های صنفی همسو با سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصادی دولت برای کمک به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، همکاری های لازم را انجام می دهد.

هلال احمر بویراحمد به عشایر گرفتار شده در برف و باران در منطقه برد پهن زیلایی امداد رسانی کرد.

پورخسرو بخشدار مارگون گفت: منازل و وسایل تعدادی از عشایر در منطقه بردپهن زیلایی به دلیل بارش برف و باران دچار خسارت شده است .
وی افزود: با همکاری هلال احمر شهرستان بویراحمد نیاز خانواده‌های گرفتار در برف و باران در این منطقه برطرف شد.
بخشنده مسئول امداد و عملیات هلال احمر شهرستان بویراحمد هم گفت: جمعیت هلال احمر این شهرستان محموله ای شامل پوشاک، مواد غذایی و سایر مایحتاج تهیه و تحویل عشایر خسارت دیده در این منطقه داد.
هواشناسی :هشدار هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد درباره آبگرفتگی معابر عمومی و اختلال در ترددها

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص احتمال آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه ها طی سامانه بارشی جدید در این استان هشدار داد.

به گزارش“پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد”، «رضا کاکاوند» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، افزود: بر اساس آخرین نقشه های هواشناسی از امروز تا اواسط هفته بعد، جو این استان ناپایدار است.

وی اظهارکرد: امروز و فردا این ناپایداری‌ها سبب بارش‌هایی در بخش‌هایی از استان کهگیلویه و بویراحمد بویژه نواحی شمالی و شرقی خواهد شد .

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: از بعداز ظهر شنبه و بخصوص روز یکشنبه با تقویت سامانه، برای تمامی مناطق استان بارش باران و در ارتفاعات بارش برف پیش بینی می شود.

کاکاوند خاطرنشان کرد: طی این سامانه بارشی، باران، گاهی رعد و برق، کاهش نسبی دما، وزش باد شدید لحظه ای و در مناطق مستعد ریزش تگرگ و در ارتفاعات بارش برف را شاهد خواهیم بود.

وی تصریح کرد: در این مدت احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه ها، برخورد صاعقه، لغزندگی جاده ها، کاهش دید و اختلال تردد در محورهای مواصلاتی بخصوص در نواحی شرقی و شمالی استان وجود دارد.

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: از مردم استان انتظار داریم که از تردد و اتراق در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، چرای دام در مناطق مستعد سیل و رعد و برق، فعالیت کوهنوردی و صعود به ارتفاعات پرهیز شود و تمهیدات لازم برای کاهش خسارت احتمالی به محصولات کشاورزی اندیشیده شود.

کاکاوند اظهار کرد: این سامانه بارشی روز دوشنبه از جو استان کهگیلویه و بویراحمد خارج خواهد شد.

وی بیان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته شهرهای گچساران و دهدشت با ۲۲.۶در جه سانتیگراد گرمترین و شهر سی سخت با صفر درجه سانتیگراد سردترین نقاط استان کهگیلویه و بویراحمد بوده اند.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از راه اندازی سه مرکز نقاهتگاه در شهرستان‌های بویراحمد، کهگیلویه و گچساران خبر داد.

به گزارش“پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد”و به نقل از روابط‌عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشگی یاسوج، جلال پورانفرد در برنامه زنده استودیو سلامت، اظهار داشت: سه نقاهتگاه با امکانات تخصصی و رفاهی کامل که با ابلاغ بیش از ۱۵۰نیروی پرستار در این مراکز نقاهتی در شهرستان‌های بویراحمد،کهگیلویه و گچساران راه‌اندازی شده است.

وی ضمن گرامیداشت یاد شهدای خط مقدم سلامت کشور و عرض خسته نباشید به همکاران عزیزمان در بهداشت و درمان کشور بیان کرد: با توجه به اینکه کشور ما مانند  سایر کشورهای دیگر درگیر بحران کرونا ویروس می باشد، تمهیداتی برای کنترل این بیماری انجام شده است که لازمه نتیجه گرفتن این تمهیدات و اثربخشی آن در گرو مشارکت های  مردمی می باشد.

وی افزود: همکاران ما در بهداشت و درمان مانند یک سد در برابر این بیماری هستند که به صورت شبانه روزی مقاومت می‌کنند اگر این سد بشکند خیلی از تلاش های ما در جهت پیشگیری و کنترل این بیماری از بین خواهد رفت.

وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نسبت به سایر دانشگاه‌های کشور پیشرفت قابل محسوسی دارد که بیانگر تلاش های صادقانه و شجاعانه  کادر عملیاتی و ستادی دانشگاه در این مدت است.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی یاسوج افزود: طرح غربالگری از دیگر تمهیدات انجام  شده است. این کار توسط شبکه‌های بهداشت صورت می‌پذیرد، کنترل و شناسایی افرادی که احیانا آلوده شده اند.

پورانفرد گفت: خوشبختانه در بحث غربالگری از اولین استان‌ هایی هستیم که تقریباً ۹۴ درصد از مشخصات افراد از طریق سامانه های ۴۰۳۰ ثبت شده است که در بین ۱۲ بیمار جدید  شناسایی شده که از طریق همکاران بهداشت و درمان در حال پیگیری می باشند.

وی در ادامه افزود: از مردم عزیز استان خواهشمندیم که در خانه‌هایشان  بمانند به این دو هفته در خانه ماندن یاری گر ما در این بحران سخت و تاریخی باشند.

پورانفرد در پاسخ به مشکلاتی که از طریق پیامک به دانشگاه ارسال شده بود از جمله  ورودی و خروجی های شهرستان  های استان، بیان کرد: طرح غربالگری مبادی ورودی شهر با دستور استاندار،و  همکاری سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و هلال احمر  به همراه دانشگاه با شدت بیشتری کنترل می شود.

وی اذعان داشت: در برخی مواقع فرماندارهای شهرستان‌های ها نیز در ایستگاه ‌های غربالگری  حضور پیدا می‌کنند و با نظارت بیشتر  گام مهمی را در جهت سلامتی مردم عزیز استان ما بردارند.

وی با اشاره به اینکه خرید تجهیزات تخصصی و پزشکی انجام شده  است، افزود: در هفته ای که پیش رو داریم  تجهیزات به اندازه نیاز در اختیار مراکز درمانی قرار خواهد گرفت.

پوران فرد گفت: در صورت نیاز ، ما می توانیم  تمهیداتی  مانند دیگر استان ها و شهرستان ها که آلودگی بیشتری دارند در برنامه کار قرار دهیم و از امروز ایستگاه های غربالگری از مسافرانی که از شهرستان های که آلودگی بیشتری دارند، نمونه گیری و کنترل بیشتری در برنامه های خود قرار دادند.

پایگاه خبری تحلیلی صبح خرد(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :