تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 آذر 1402 - 8:37

یادداشت؛

“سیاهپور” در نگاه “مسلم خوبانی”

“سیاهپور” در نگاه “مسلم خوبانی”
از نظر دانش اجتماعی و حقوقی نسبت به مسائل و دغدغه های جامعه امروزی، بسیار عالی عمل نموده اند. به طوری که یکی از فضیلت های یک قاضی خوب، درک و فهم درستی از مسائل و پیچیدگی های جامعه امروزی از نظر رفتارشناسی است.

“صبح خرد”؛  به منظور شناسایی ویژگی های اساسی یک قاضی ایده ال لازم است چگونگی تکامل و تطوّر فضیلت های قضایی را در بستر تاریخ مورد بازبینی قرار داد؛  همچنین می توان با آگاهی از نقش ها و مسئولیت های کنونی قضات و از طرفی بازبینی آرمان های مرتبط با فضیلت های قضایی را، اساسی ترین ارزش ها دانست که یک قاضی باید در سیستم حقوقی دارا باشد.

بنابراین شایان ذکر است که یافته های این نگارش با عنایت به دانش حاصل از منابع بررسی شده و ترجیحات و نظرات شخصی نگارنده بیان شده است.
اساسا ما بر این باور هستیم که اخلاق خوب به معنای خوب بودن است و رعایت اصول اخلاقی است که سبب مطرح شدن قضات شایسته می شود. از این رو مراد نگارنده از نگارش حاضر، معرفت علمی و آگاهی نسبت به یکی از قضات خوب کشور جناب آقای دکتر محمد رضا سیاهپور که فرزند پر افتخار استان کهگیلویه و بویراحمد می باشد است.

وی از نظر دانش اجتماعی و حقوقی نسبت به مسائل و دغدغه های جامعه امروزی، بسیار عالی عمل نموده اند. به طوری که یکی از فضیلت های یک قاضی خوب، درک و فهم درستی از مسائل و پیچیدگی های جامعه امروزی از نظر رفتارشناسی است.

از سوی دیگر وی با داشتن مهارت های ارتباطی شفاهی و کتبی در ارتباط با ارباب رجوع ها و همکاران، که از اهمیت بالایی برخوردار است، توانسته سبب تسهیل رویه کاری و خدمت به محرومین و مستضعفین شود.

وی با دقت در مهارت های مدیریت زمان و مهارت های حل المسائلی و استنباطی و قاطعیت و همدلی و خلاقیت توانسته است با برنامه ریزی مناسب و مدیریت موثر در روند رسیدگی به پرونده ها و تعیین اولویت ها در سطح بالایی به رویه و روندهای قضایی و کاهش آسیب های اجتماعی کمک نماید.

از طرفی دیگر تدریس و حضور فعال در دانشگاه علوم قضایی و دعوت ایشان در سلسله نشست های تحلیل و نقد آراء قضایی، موید موضوع می باشد که تاثیر ان قطعا در میزان دانش و مهارت دانشجویان نمایان است.

سخن آخر، جناب آقای سیاهپور مدافع خستگی ناپذیر عدالت با اصل استقلال و بی طرفی و سهیم شدن در احساسات دیگران و رویکردی منعطف و تفکری خلاق توانسته است تا حدود زیادی مشکلات مردم را برطرف نماید و یک شخصیت کاریزما و یک قاضی ایده آل در نظر عموم باشد.

مسلم خوبانی

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.