تاریخ انتشار : جمعه 10 فروردین 1403 - 13:56

تلخکامی بزرگ فرهنگی به نام

همایش شعر به “مثابه تفکر” لغو شد!

همایش شعر به “مثابه تفکر” لغو شد!
گاهی «حیرت و تعجب» هم نمی‌تواند حق یک مطلب را ادا کند؛ کیست که از بلندای قامت کهگیلویه در شعر لری استان نشنیده باشد؟ نهاد کتابخانه‌های استان در صدد بود سومین همایش "شعر به‌مثابه تفکر " را پس از یاسوج و گچساران در کهگیلویه بزرگ برگزار کند.

“صبح خرد”؛ کاروان‌سرای بلادشاپور خود را برای اهالی شعر و ادب کهگیلویه در ابتدای شب نهم فروردین مهیا می‌کرد که ناگاه خبر رسیده همایش لغو شده و اولین تلخکامی سال ۱۴۰۳ در کهگیلویه به نام جسم نحیف و حساس فرهنگ زده شود!

نوروز ۱۴۰۳ قرار بود محوطه تاریخی بلاد شاپور کهن میزبان شعر خوانی و نشست شعر دوستان و اهالی فرهنگ باشد تا نوروز را به نام و یاد فرهنگ در شهرستان فرهنگی کهگیلویه بدین شکل و فرمت آغاز کنیم که لغو شده و حسرت به دلها مانده و انگاری قرار نیست فرهنگ در این دیار نفس بکشد.

تاکنون دلیل اصلی لغو این همایش فرهنگی که اتفاقا با استقبال بی نظیر مردم و شاعران مواجه شده بود مشخص نشد اما باید از مدافعان لغو همایش پرسید آیا میدانید این دیار ،دیار فرهنگ و هنر و امثال حسین پناهی است ؟ آیا برای شما سنگین نیست که در سطح ملی گفته شود همایش ادبی ،فرهنگی در دیار بزرگ مردی چون پناهی ودر محوطه تاریخی بلاد شاپور  لغو شده؟

شما را با فرهنگ و ادب چه نسبت و ارتباطی باشد نمیدانیم اما میدانیم این اقدام با هر دلیل و توجیهی (که احتمالا قابل حل بود) کج سلیقگی محض است و به نام شما در تارک فرهنگ این دیار به یادگار به تلخی خواهد ماند.

شعر ،فرهنگ و ادب می تواند نجات بخش یک ملت باشد همان گونه که فردوسی فرهنگ ناب ملی را در حریر شعر فارسی از گزند طوفان ها نگه داشت و امروز ماند، چرا ما نتوانیم با لطافت شعر و فرهنگ به جنگ دژخیم خودکشی و اعتیاد برویم؟آیا اصلا درک میکنید شاعران چه می گویند و اهالی فرهنگ حرفشان چیست!

بلاد شاپور و کهگیلویه استحقاق خیلی بیشتری داشته و دارند و حقشان است مدام میزبان همایش های ادبی و شعری استانی،منطقه ای و حتی ملی باشند تا با پرچم شعر ،فرهنگمان را فریاد بزنیم شاید گوش شنوایی برای حل مشکلات عدیده دیار محروممان پیدا شد.

هر چه هست همایش لغو شد و کسی نگفت چرا و چگونه! دردمان می گیرد در عصری در دیاری که شاعران به نام و فرهنگ دوستان شهیری دارد همایش شعری دقیقا در ابتدای سال و در نورزو کهنمان لغو میشود و قابل هضم نیست!

داشتیم فریاد میزدیم که چرا زادگاه حسین پناهی خوش نام در دژکوه محروم است و چرا مقبره حسین پناهی ساده است و چرا یک فرهنگ سرای بزرگ به نامش در زادگاهش سوق که اتفاقا شهری با پیشینه فرهنگی و ادبی است احداث نشده که خبر لغو همایش شعری همان فریاد را خفه کرد و ماندیم با هزار اندوه بی شمار….

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 7 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 7
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

معلم جمعه , ۱۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۷

درود به صبح خرد شریف و آزاده

چاروسا جمعه , ۱۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۸

صبح خرد افتو خبر صدای مردم اند دمتان گرم

شاعر جمعه , ۱۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۸

درود به شما واقعا به حق نگاشتی که شعر نجات بخش فرهنگمان است

استاد جمعه , ۱۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۹

ادریس کشاورز محافظه کاری خوب نیست خودت خوب میدانی کی باعث لغو ان شد ؛ امام جمعه و فرماندار

حق گو جمعه , ۱۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۹

آقای فرماندار به مردم پاسخ بده چرا همایش شعری را لغو کردید؟

دلم میسوزد جمعه , ۱۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۳۱

دیاری که به نام فرهنگ معروف است و شعر چرا باید چنین همایشی لغو شود؟ آیا باور ندارید به بن بست رسیدیم؟

ناشناس شنبه , ۱۱ فروردین ۱۴۰۳ - ۲:۰۴

ايراد از خود ماست كه بجاي ايجاد كارزار براي برداشتن برادران عبودي از مناصب فرهنگي و مذهبي، براي استاندار خط و نشان ميكشيم. اگر واقعاً كهگيلويه مهد فرهنگ و هنر است، براي اين مسئله كارزار تشكيل بدين.