پایگاه خبری – تحلیلی “جمانیوز”(jamanews.ir)

به گزارش“جمانیوز”بانک مسکن به منظور رونق بخش مسکن و سهولت در امر خانه‌دار شدن مشتریان، سقف تسهیلات خرید و احداث واحد مسکونی از محل حساب های تعهدی به جز حساب صندوق پس انداز مسکن یکم به صورت توام، با اوراق صندوق ممتاز را افزایش داد.

به منظور اطلاع از آخرین جزئیات مربوط به این خبر به سراغ مدیر شعب بانک مسکن استان کهگیلویه و بویراحمد رفتیم و سوالاتی از وی پرسیدیم. ماحصل گفتگوی ما با مدیر ارشد بانک مسکن در استان را با هم می‌خوانیم:

جناب آقای بقایی خبر جدیدی از بانک مسکن  در رسانه‌ها مبنی بر  امکان ترکیب حساب های تعهدی توام با اوراق صندوق ممتاز منتشر شد. جهت ورود به بحث کمی این عبارت را برای مخاطبان تشریح کنید.

عرض سلام دارم خدمت شما و مخاطبان خوبتان.

ببینید بانک مسکن به عنوان یک بانک تخصصی – توسعه‌ای مسکن، همواره پذیرای مشتریانی است که برای خانه‌دار شدن، حساب صندوق پس‌انداز مسکن یا پس‌انداز مسکن جوانان افتتاح می‌کنند. بنابراین تعدادی از مشتریان عزیز قبلاً این حساب‌ها را افتتاح کردند. سقف تسهیلات مربوط به حساب صندوق مسکن با رعایت میانگین حساب۲۰ میلیون تومان بوده است. حال بر اساس بخشنامه‌ی جدید دارنده‌ی حساب می‌تواند ۳۰ میلیون تومان دیگر اوراق حق تقدم مسکن خریداری نماید و نهایتاً ۵۰ میلیون تومان تسهیلات خرید یا ساخت استفاده نماید.

۶۰ میلیون تومان گفتند؟

بله ۵۰ میلیون تومان تحت عنوان تسهیلات مسکن و پس از آن هم ۱۰ میلیون تومان میتواند اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن خریداری نماید و تحت عنوان جعاله‌ی مسکن استفاده کند که سر جمع این تسهیلات در یاسوج ۶۰ میلیون تومان می‌شود. البته در تسهیلات خرید مسکن ۱۰ میلیون تومان جعاله همزمان اعطاء می‌شود.

**سایر شهرهای استان چه امکانی دارند؟

در مناطق شهری دیگر استان غیر از مرکز استان، سقف تسهیلات ۴۰ میلیون تومان می‌باشد که با اخذ جعاله، از تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی بهره‌مند می‌شوند.

بقایی**آیا برای زن و شوهر که با هم برای خانه‌دار شدن اقدام کنند امتیاز خاصی دارید؟

بله. زن و شوهر و حتی پدر و فرزند یا مادر و فرزند در صورتیکه سند زمینی را دو تا سه دانگ و به نام کرده باشند و به شرط دارا بودن پروانه‌ی ساخت(در مرکز استان) می‌توانند تا سقف ۷۰ میلیون تومان تسهیلات ساخت مسکن استفاده کنند که بعداً ۱۰ میلیون تومان هم جعاله از محل خرید اوراق حق تقدم مسکن به آنها تعلق می‌گیرد. این تسهیلات برای سایر شهرهای استان ۶۰ میلیون تومان هست و پس از دوران مشارکت و فروش اقساطی، امکان بهره‌مندی از تسهیلات جعاله ۱۰ میلیون تومانی نیز برای آنها فراهم می‌باشد.

**برای خرید مسکن چطور؟

سقف تسهیلات خرید مسکن با جعاله به همان ترتیبی است که عرض کردم. یعنی در مرکز استان ۶۰ و در سایر مناطق شهری استان ۵۰ میلیون تومان

**اینجور که بنده متوجه شدم بخشنامه جدید کمکی برای دارندگان حساب صندوق مسکن بوده است؟

دقیقاً. چون تا کنون امکان بهره‌مندی این دسته از مشتریان از سقف تسهیلات فراهم نبود. البته ماه قبل همین سقف تسهیلات از محل خرید اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به شبکه ابلاغ شد و در این بخشنامه امتیازی برای دارندگان حساب صندوق مسکن قائل شدند.

**در خصوص مدت بازپرداخت تسهیلات و نرخ سود هم توضیحی بفرمایید 

تا قبل از صدور بخشنامه‌ی جدید مدت بازپرداخت تسهیلات مسکن ۱۰ سال بود که بر اساس طرح جدید این مدت به ۱۲ سال افزایش یافت. نرخ سود برای تسهیلات ساخت در دوران مشارکت ۲۲ درصد و موقع فروش اقساطی هم ۱۸٫۵درصد می‌باشد.

**برای تعویض وثیقه هم گویی طرح جدیدی داشته‌اید

بله. با توجه به اینکه در تسهیلات مسکن، ملک مورد نظر که تسهیلات بر روی آن پرداخت شده است در رهن بانک قرار می‌گیرد، در بخشنامه‌ی جدید این امکان فراهم شده است که اگر کسی که قبلاً از تسهیلات مسکن استفاده کرده باشد و اکنون قصد تعویض وثیقه یا یا انتقال مانده بدهی به خریدار واحد خود یا تبدیل به احسن واحد مسکونی خود را داشته باشد می‌تواند تا سقف‌های گفته شده و بنا به موقعیت جغرافیایی ملک، اوراق حق تقدم مسکن خریداری کند و از تسهیلات جدید استفاده کند.

**جناب آقای بقایی در خصوص اقساط این تسهیلات هم اگر ممکن است اشاره‌ای داشته باشید

بانک مسکن جهت رفاه حال مشتریان خود سه روش پرداخت اقساط را طراحی کرده‌است: ساده، پلکانی ساده و پلکانی دوره‌ای

بر این اساس می‌توان گفت اقساط تسهیلات ۶۰۰ میلیون ریالی به صورت ساده یک میلیون و ۴۰هزار تومان و پلکانی سالیانه در سال اول ۸۶۷ هزار تومان است. اما در پلکانی دوره ای این مبلغ در پنج ساله اول،دوم و دوساله پایانی به ترتیب ۹۳۲ هزارتومان،یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان و یک میلیون و ۳۴۰هزار تومان درنظر گرفته شده است.

همچنین میزان اقساط تسهیلات ۵۰۰ میلیون ریالی به صورت ساده ۸۶۷هزار تومان و پلکانی سالیانه در سال اول ۷۲۳ هزار تومان است.اما در پلکانی دوره ای این مبلغ در پنج ساله اول،دوم و دوساله پایانی به ترتیب ۷۷۷هزارتومان،۹۳۲ هزار تومان و یک میلیون و ۱۲۰هزار تومان درنظر گرفته شده است.

به همین ترتیب، میزان اقساط تسهیلات ۴۰۰ میلیون ریالی به صورت ساده ۶۹۳ هزار تومان و پلکانی سالیانه در سال اول ۵۷۸هزار تومان است.اما در پلکانی دوره ای این مبلغ در پنج ساله اول،دوم و دوساله پایانی به ترتیب ۶۲۱هزارتومان، ۷۴۶ هزار تومان و ۸۹۵ هزار تومان درنظر گرفته شده است.

**در تمامی سوالاتی که پرسیدیم اوراق حق تقدم مسکن یک پای ثابت پاسخ‌ها بوده‌است. لطفاً در خصوص این اوراق و نحوه‌ی خریداری آن توضیح بفرمایید

اتفاقاً بحث اوراق برای اغلب کسانی که مشتری بانک مسکن نیستند کمی مبهم مانده‌است. ببینید یک دسته از مشتریان در بانک مسکن حساب ممتاز افتتاح می‌کنند. این مشتریان علاوه بر دریافت سود معمول بانکی از اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن نیز بهره‌مند می‌شوند. حال صاحبان حساب ممتاز که اوراق به آنها تعلق گرفته است، می‌توانند یا خود از تسهیلات مسکن از محل همان اوراق استفاده کنند یا آن را به‌فروش برسانند. بانک مسکن ترتیبی اتخاذ نمود که کسانی که نمی‌توانند مبلغ نسبتاً بالایی به مدت حداقل یکسال در حساب نگه‌دارند با خرید این اوراق صاحب امتیاز تسهیلات مسکن گردند. با این تفاسیر مبلغی که متقاضی اوراق پرداخت می‌کند به حساب فروشنده‌ی اوراق واریز می‌شود و در واقع می‌توان گفت متقاضی مسکن یا خود باید حساب صندوق مسکن داشته باشد و میانگین لازم را کسب کند یا این امتیاز را از شخص دیگری که این‌کار را قبلاً انجام داده‌است، خریداری نماید.

این اوراق در حال حاضر در فرابورس معامله می‌شوند، منتها بانک مسکن جهت رفاه حال متقاضیان این اوراق، کلیه‌ی شعب خود را به این سامانه مجهز کرده‌است و خرید و فروش در شعب بانک مسکن علاوه بر فرابورس هم انجام می‌شود. البته این موضوع بعضاً این تصور را ایجاد می‌کند که بانک، مبلغ خرید و فروش را دریافت می‌کند در حالی‌که بانک مسکن صرفاً کار نقل و انتقال وجه بین خریدار  و فروشنده‌ی اوراق را انجام می‌دهد.

**قیمت اوراق را چه کسی تعیین می‌کند؟

وقتی می‌گوییم فرابورس یعنی عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می‌کند.

**جناب آقای بقایی، از اینکه وقت خود را در اختیار ما گذاشتید صمیمانه سپاسگزاریم.

من هم از شما تشکر میکنم. وقت ما متعلق به مشتریان هست و طبیعتاً شما هم در مسیر اطلاع‌رسانی به همین مشتریان گام برداشته‌اید. فقط لازم می‌دانم همین‌جا از متقاضیان ارجمند خواهش کنم قبل از هر گونه اقدام اطلاعات تکمیلی را از هر کدام از شعب در دسترس بانک مسکن اخذ نمایند تا احیاناً ضرری متحمل نشوند و به بهترین و سریع‌ترین راه ممکن راهنمایی گردند.

 

………………………..

گفت‌وگو: کریم بنام

این خبر را به اشتراک بگذارید :