پایگاه خبری – تحلیلی “جمانیوز”(jamanews.ir) (صبح خرد)

عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی معتقد است: آرایش جناح های سیاسی کشور تا انتخابات سال آینده تغییر نخواهد کرد و خبرسازی هایی که در این زمینه انجام می گیرد با واقعیت منطبق نیست. همچنین وی با بی تأثیر دانستن عملکرد دولت یازدهم در نتایج انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، اکثریت این مجلس را با اصولگرایان می داند.ترقی

حمیدرضا ترقی در گفت و گویی با جماران به تشریح دلایل عدم موفقیت اصولگریان در دور اول انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و برنامه های آنها برای دور دوم این انتخابات پرداخت که مشروح این گفت و گو به این شرح است:

* سئوال: در آستانه دور دوم انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی آرایش سیاسی و انتخاباتی جناح های سیاسی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

آرایش سیاسی جناح ها تغییر نخواهد کرد

– ترقی: آرایش سیاسی و انتخاباتی کشور همچنان تا پایان انتخابات مرحله دوم مجلس فکر می‌ کنم به قوت خودش باقی است و تغییری نخواهد کرد، ولی در شرایط بعد از پایان انتخابات و آغاز کار مجلس دهم به نظر می‌رسد که به مرور به مناسبت ورود به عرصه رقابت انتخابات های شورای اسلامی و ریاست جمهوری آینده آرایش جدیدی شکل بگیرد.

بعضی از خبرها و خبرسازی هایی که دارد صورت می‌گیرد که نشان دهنده این است که رقابت در بین جریان های سیاسی از حالت فعلی دارد خارج می‌شود و مثلا آقای احمدی نژاد دارد وارد می‌شود به نظر نمی‌رسد که خیلی با واقعیت منطبق باشد.

* یعنی به نظر شما احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم حضور پیدا نمی‌کند؟

احمدی نژاد نمی‌آید

– من فکر نمی‌کنم. خیر

ضمن اینکه همین رقابت فعلی بین جریان اصولگرا و اصلاح طلب و مستقلین فعلا تنها آرایش سیاسی تثبیت شده موجودی است که باقی مانده تا ببینیم ائتلاف با مستقلین و کدام یک از این جریان ها در درون مجلس شکل می‌گیرد؛ و اینکه بعد از آن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آنها چه موضعی را اتخاذ می‌کنند؟

بنابر این من خیلی معتقد به اینکه جریان چهارمی مثل آقای احمدی نژاد وارد عرصه رقابت شود، نیستم.

* به نظر شما کاندیدای اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم چه کسی می‌تواند باشد؟

– هنوز هیچ بحثی نشده که کسی در مظان این مسأله قرار گرفته باشد.

* پیش بینی شما از حضور اصولگرایان در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی چیست و فکر می‌کنید که اصولگرایان در این انتخابات چطور حاضر می‌شوند؟

اکثریت مجلس دهم با اصولگرایان است

در بین این ۶۹ نماینده که باید انتخاب شوند، در ۱۱ حوزه انتخابیه رقابت بین ۲ اصولگرا و در ۸ حوزه بین ۲ اصلاح طلب است؛ بنابر این به طور قطع در این ۱۹ حوزه ۱۱ نماینده منتخب اصولگرا و ۸ نفر منتخب اصلاح طلب خواهند بود. در بقیه حوزه ها رقابت بین اصولگرایان، اصلاح طلبان و مستقلین است.

به نظر می‌رسد که در بین آنها نیز اصولگرایان بالغ بر ۲۰ نفر را پیروز انتخابات خواهند شد و این جمعیت به جمعیت فعلی بیش از ۱۲۰ نفر اصولگرایان اضافه خواهد شد و با مقداری کاهش نسبت به دور قبل باز هم به نظر می‌رسد که اکثریت مجلس از آن اصولگرایان باشد.

* به نظر شما، منتخبانی که در دور دوم وارد مجلس دهم می‌شوند، چه تأثیری در انتخاب رئیس و هیأت رئیسه مجلس بعدی خواهند داشت؟

منتخبان دور دوم در انتخاب رئیس بعدی مجلس نقش تعیین کننده ای دارند

– تا الآن در جلسه آقای لاریجانی حدود ۱۴۵ نفر و در جلسه آقای عارف حدود ۷۰ نفر از منتخبان مجلس دهم شرکت کرده اند. بنابر این به طور طبیعی موقعیت آقای لاریجانی نسبت به آقای عارف برای ریاست دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، موقعیت تثبیت شده تری است؛ ولی قطعا آرای نمایندگان منتخب در دوره دوم هم می تواند نقش بسیار مهمی در نهایی شدن و تقویت نتیجه انتخابات برای هر دو طرف داشته باشد. این حدود ۶۰ نفر نقش تقریبا تعیین کننده ای در انتخاب رئیس مجلس آینده خواهند داشت.

* دلیل عدم موفقیت اصولگرایان در دور اول انتخابات چه بود و لیستی که آنها داده بودند چقدر در این امر تأثیر داشت؟

دلایل عدم موفقیت اصولگرایان در انتخابات هفتم اسفند

– به نظر من لیست مشکلی نداشته است، اما به نظر من ۳ یا ۴ عامل برای این امر وجود داشته است. اول اینکه رأی تهران در شرایطی که مشارکت مردم در انتخابات بیش از ۳۵ درصد باشد، تقریبا در دوره های قبل نیز همین نتیجه را داشته است؛ یعنی وقتی میزان شرکت کننده بالاست و به بالای ۳۵ درصد می‌رسد، نوعا اصلاح طلبان موفق می‌شوند قشر خاکستری که جذب انتخابات می‌شوند را جذب کنند و رأی به نفع آنها بوده است.

البته یک عامل نیز این است که مقام معظم رهبری هم از همه، خصوصا کسانی که ممکن است حتی نظام را قبول نداشته باشند، برای شرکت در انتخابات دعوت کردند.

در این انتخابات در شمال تهران یک میلیون نفر از کسانی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون مهر انتخاباتی در شناسنامه آنها زده نشده، شرکت کردند و همه آنها به نفع لیست امید و اصلاح طلبان رأی دادند که به نظر می‌ رسد عامل اصلی توفیق است.

در روش های تبلیغاتی اصولگرایان ضعف هایی بوده که آن هم به نظر می‌رسد عامل دیگری در نتیجه انتخابات تهران است.

به نظر شما ممکن است برنامه ای وجود داشته باشد که منجر به جذب قشر خاکستری جامعه به سمت اصولگرایان بشود؟

– بله، من فکر می‌کنم که تکیه اصولگرایان روی حل مشکلات اقتصادی و ارائه برنامه در این رابطه بهترین عامل برای جذب این قشر است؛ چون مشکلات اقتصادی به این قشر آسیب جدی رسانده و نگرانی و دغدغه زیادی دارند. لذا گفتمان اقتصادی و ارائه راه حل های مناسب برای حل مشکلات اقتصادی مردم می‌تواند جاذبه لازم را برای جذب این قشر داشته باشد.

* الآن که اصولگرایان دولت را در دست ندارند، چطور برنامه های خود را به مردم منعکس می‌کنند؟

– طبیعتا اولا مجلس آینده می‌تواند این نقش را ایفا کند. ثانیا در تبلیغات انتخاباتی آینده وقتی که روی این محورها تأکید کنند، روی رأی مردم تأثیر می گذارد.

* عملکرد دولت یازدهم چقدر بر رأی مردم در انتخابات هفتم اسفند ماه تأثیر داشت؟

برجام تأثیری در نتیجه انتخابات نداشت

– عملکرد دولت به طور طبیعی چون خیلی نمود خاصی برای آحاد جامعه نداشت و مردم خیلی احساس نمی‌کردند که این عملکرد مشکلی را از زندگی آنها حل کرده فکر نمی‌کنم که خیلی تأثیری در انتخابات داشت. چون تردید و دو دلی و دغدغه نسبت به اینکه آیا برجام به نتیجه می‌رسد یا نمی‌رسد، همچنان در جامعه باقی است و بر این اساس به نظر نمی‌رسد که مردم خیلی از این مسأله تأثیر گرفته باشند.

* به نظر شما امیدی که برجام به جامعه دمیده بود نمی‌توانست نیروی محرک باشد؟

– در نظرسنجی ها ما چنین امیدی را ندیدیم. یعنی در نظرسنجی ها حالت ناامیدی و یأس بیشتر بر مردم غلبه داشته است.

* به نظر شما اصولگرایان باید چه برنامه ای در پیش داشته باشند تا بتوانند که در دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی موفق شوند؟

اصولگرایان نیروهای شهرستانی خود را بسیج کنند

– دور دوم طبیعتا اصولگرایان در حال فعالیت هستند و یک رقابت جدی را در شهرستان ها دارند دنبال می‌کنند.

اقتضائات شهرستان ها با تهران اختلافات قابل توجهی دارد. در شهرستان ها عمدتا مسائل محلی و ملاک ها و انگیزه های محلی، قومیتی و امثال آن نسبت به مسائل سیاسی تأثیرات بیشتری دارد. لذا در آن بعد به نظر می‌رسد که اصولگرایان باید فعال تر عمل کنند و نیروی خود را برای تبلیغ نامزدهای خودشان در سطح استان ها و شهرستان ها بسیج کنند. ولی طبیعتا برنامه های آینده اصولگرایان در رابطه با انتخابات های آینده باید پس از بحث و بررسی در مراکز تصمیم گیری اصولگرایان نهایی شده و به سمت اجرا برود.

پایگاه خبری – تحلیلی “جمانیوز”(jamanews.ir) (صبح خرد)

این خبر را به اشتراک بگذارید :