پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به شناسایی دسته جات ملخ صحرایی در استان هرمزگان ، این آفت مزارع و مراتع استان را تهدید می کند

به گزارش صبح خرد:حسین لایقی مطلق روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران تاکید کرد: ۶ اکیپ متشکل از ۲۰۰ نفر برای ردیابی و شناسایی آفت ملخ در مراتع کهگیلویه و بویراحمد ساماندهی شده اند.

وی از کشاورزان استان نیز خواست در صورت مشاهده ملخ های صحرایی مراتب را به جهاد کشاورزی گزارش کنند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ۶ شهرستان گرمسیری گچساران،باشت،کهگیلویه،بهمئی،چرام و لنده با توجه به تجربیات پارسال و نزدیکی به استان های جنوبی در معرض خطر بیشتری هستند.

لایقی مطلق ابراز داشت: از ابتدای مهرماه امسال تاکنون ردیابی و پایش برای شناسایی آفت ملخ صحرایی در ۴۰۰ هکتار از مراتع استان انجام شده است.

وی ابراز داشت: ۲۳۰ هزار هکتار از مراتع استان در گچساران، باشت، بویراحمد، کهگیلویه و سایر شهرستان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد از مهر سال ۱۳۹۸ تا پایان شهریور امسال پایش و ردیابی شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: سم و تجهیزات مورد نیاز برای مبارزه احتمالی با آفت ملخ در استان تامین شده است.

ملخ‌های مهاجر بهمن ماه سال ۱۳۹۷ از کشورهای حوزه شبه جزیره عربستان از جمله امارات، عمان و کشور عربستان وارد برخی استان‌های جنوب شرق کشور شد.

کارشناسان می‌گویند: تخم گذاری ملخ به صورت خوشه‌ای انجام می‌شود که در آینده منجر به تولید ۳۰۰ تا ۴۰۰ ملخ می‌شود.

ملخ‌های مهاجم تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف‌های هرز را می‌خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه روز می‌تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.

ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می‌تواند مهاجرت کند.

این نوع از ملخ‌ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه‌های مختلف ازجمله جنگل‌ها، باغ‌های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می‌برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می‌شوند.

سالانه ۹۱۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :