پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

توهین به قوم بزرگی چون لر ، بیش از آنکه از جایگاه فاخر این‌قوم در ایران کم کند، از سفاهت کسانی خبر می دهد که دانسته یا ندانسته بر طبل اختلاف افکنی قومیتی کوبیده و ظاهراً فراموش کرده‌اند که قریب به ۱۰ درصد از جمعیت کشورمان وغالب ساکنان یازده استان از مجموعه استان های ایران مردم شریف لر هستند.

یک اظهار نظر نسنجیده وبدون تفکر از یکی از هنرمندان خانم سینمای ایران و توهینی ناخواسته به “قوم لر” هر چند با واکنش تند کاربران شبکه های های اجتماعی و فعالان مدنی در ایران قرار گرفت و نهایتا با عذرخواهی تلویحی بهاره رهنما به سرانجام رسید اما مرور برخی واکنش ها از چهره ها و فعالان اجتماعی ایران که از دیگر اقوام عزیز ایران هستند نیز جالب بود.

در تازه ترین واکنش ها مرتضی عابدی اردکانی فرهنگی اردکانی که در دهه هفتاد از منطقه محروم چاروسا خدمت میکرد و آشنا با فرهنگ لری بود جالب توجه بود.

عابدی اردکانی برخلاف خیلی از هم صنفان لر زبان خود از اردکان شهر تاریخ و فرهنگ با نگارش یادداشتی کوتاه به دفاع از قوم لر پرداخت.

به گزارش“صبح خرد”،متن یادداشت این فرهنگی ایرانی ساکن اردکان با عنوان”و به افتخار قوم شریف لر” چنین است ؛

از آریوبرزن تا آیت الله بروجردی راهی است طولانی ، راهی به قدمت تاریخ….

هرچند میدانم برخی از خوانندگان محترم ، از کنار هم قرار گرفتن این دو نام چندان روی خوشی نشان نمی‌دهند اما چه آن کس که مردانه در برابر تجاوز اسکندرمقدوتی به ایران ایستاد و چه آنکس که فقاهت را به قله رفیع خود رساند و به مرجعیت شیعه درعصرحاضر اعتبار بخشید هردو در یک چیز مشترک بوده اند و آن اینکه هر دو ریشه در قوم با اصالت لر داشته اند.

نام بردن از مفاخر لر نام بردن از کسانیست که از قومی سربلند برای ایران اسلامی افتخار آفریده اند

گذشتن از نام بزرگانی چون ؛ جهانگیر خان قشقایی ، سردار اسعد بختیاری ، حسین پناهی، بهرام عکاشه و بهمن علاءالدین که هر کدام در زمان خود نام آوری نامی بودند کار ساده ای نیست.

هنوز ورزش ایران ، بزرگان و مدال آوران طلایی خود چون ؛ امید نوروزی ، آرش میراسماعیلی ، غلامرضا محمدی ، ابراهیم میرزاپور ، ایمان مبعلی علیرضا بیرانوندو… را خوبی به خاطر دارد.

توهین به قوم بزرگی چون لر ، بیش از آنکه از جایگاه فاخر این‌قول در ایران کم کند، از سفاهت کسانی خبر می دهد که دانسته یا ندانسته بر طبل اختلاف افکنی قومیتی کوبیده و ظاهراً فراموش کرده‌اند که قریب به ۱۰ درصد از جمعیت کشورمان وغالب ساکنان یازده استان از مجموعه استان های ایران مردم شریف لر هستند.

هنوز هم می توان صفا ، صمیمیت، خوش نامی و مهمان نوازی را در نگاه زنان و مردان پاک نهاد لر یافت.

مردمانی سخت‌کوش، کم توقع که نان بازوان خود را خورده‌اند و سر در برابر ظلم و ستم خم نکرده اند.

این نوشتار را کسی می‌نویسد که دو سال در میان این اقوام زندگی کرده است . زندگی کرده و از نزدیک آنها را باهمه خوبی هایشان لمس کرده است.

هرچند که انسان خوب و بد در همه جا یافت می شود اما می توان مهمان‌نوازی ، صداقت و معرفت را به راحتی در میان قوم لر یافت.

امید می‌رود آن کس که دانسته یا ندانسته سخنی در مذمت و یا تمسخر قومی به زبان می آورد با جستجوی ساده در فضای مجازی اول افتخارات بی شماره آن قوم را مطالعه نموده و آنگاه کلامی به زبان آورد.

بقول خود لرها
حرفهای برخی آدمها ، بدجوری
آب سرناره

✍ نار یعنی انار
آب بعداز انار خوردن ، تلخکامی را به دنبال دارد .

 

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

این خبر را به اشتراک بگذارید :