تاریخ انتشار : دوشنبه 10 مرداد 1401 - 16:49

اقتصادی؛

کهگیلویه و بویراحمد بالاترین نرخ تورم سالانه ایران / ۲۰ استان بالاتر از تورم سالانه کشوری

کهگیلویه و بویراحمد بالاترین نرخ تورم سالانه ایران / ۲۰ استان بالاتر از تورم سالانه کشوری
تورم سالانه استان کهگیلویه و بویراحمد در تیر ماه 47.6 درصد به ثبت رسیده که بالاترین تورم دوازده ماه منتهی به تیر ماه در میان تمامی استان های کشور است.

به گزارش“صبح خرد”، تورم سالانه کشور در تیرماه ۴۰٫۵ درصد به ثبت رسیده است، به عبارت دیگر میانگین سطح عمومی قیمت ها در دوازده ماه مُنتهی به تیرماه امسال نسبت به میانگین سطح قیمت ها در دوازده ماه منتهی به تیر ۱۴۰۰ بالغ بر ۴۰ درصد افزایش تجربه کرده است. به مانند شاخص تورم نقطه ای، تورم سالانه نیز نسبت به خرداد ماه افزایشی بوده و روند صعودی به خود گرفته است. تورم سالانه نیز با توجه به تورم های ماهانه اخیر به ثبت رسیده برای چند ماه آتی روندی صعودی خواهد داشت.

تورم سالانه استان کهگیلویه و بویراحمد در تیرماه ۴۷٫۶ درصد به ثبت رسیده که بالاترین تورم دوازده ماه تیر ماه در میان تمامی استان های کشور محسوب می شود. استان مازندران نیز با ثبت تورم ۴۶٫۱ درصدی در جایگاه دوم قرار دارد. همچین تورم اسلانه استان ایلام نیز در نخستین ماه تابستان جاری ۴۴٫۸ درصد برآورد شده که در زمره بالاترین تورم های سالانه استانی قرار دارد.

بررسی ها نشان می دهد ۲۰ استان کشور در ماه گذشته تورم بالاتری را نسبت به تورم میانگین کل کشور تجربه کرده اند، به عبارت دیگر حدود دو سوم استان ها در ماه گذشته ار منظر تورم سالانه تورم بیشتر را حس کرده اند.

استان سمنان نیز در جایگاه کمترین تورم سالانه به ثبت رسیده در میان استان های کشور قرار دارد، تورم سالانه این استان در تیر ۳۵٫۴ درصد بوده است. استان های همدان و خوزستان نیز به ترتیب به ثبت تورم ۳۵٫۹ درصد و ۳۷٫۴ درصد در جایگاه دوم و سوم قرار دارند. آمار ها نشان می دهد تنها هشت استان در ماه گذشته تورم سالانه کمتر از ۴۰ درصد را تجربه کرده اند.

/ایلنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.