تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 مرداد 1401 - 13:20

کنکور 1401؛

مهم‌ترین اتفاق شب گذشته که جدی‌اش نگرفتید!

مهم‌ترین اتفاق شب گذشته که جدی‌اش نگرفتید!
نفرات برتر کنکور امسال روز گذشته از سوی سازمان سنجش معرفی شدند تا برای همیشه پرونده بزرگ‌ترین آزمون ورودی به دانشگاه‌ها به شکل فعلی بسته شود.

به گزارش“صبح خرد”؛ شاید مهم‌ترین چالش در زندگی اغلب ایرانی‌ها تا سن ۱۸سالگی آزمون بزرگی به نام «کنکور» باشد. آزمون سختی که دانش‌آموزان را ظاهرا به سمت صندلی‌های خنثای دانشگا‌ه‌ها هدایت می‌کند و احتمالا تغییرات شگرفی هم از لحاظ موقعیت اجتماعی در زندگی فرد رقم نخواهد زد. البته این گزاره بدین معنا نیست که لزوما کسی در دانشگاه موفق نمی‌شود. در واقع مفهوم آن شرایط فعلی سیستم آموزشی ماست که برای جوانان فارغ‌التحصیل تمهیدات خاصی را فراهم نکرده و فقط برگه‌ای به نام «مدرک‌» را برای آن‌ها به یادگار می‌گذارد.

مهم‌ترین اتفاق شب گذشته که جدی‌اش نگرفتید!

نفرات برتر کنکور امسال روز گذشته از سوی سازمان سنجش معرفی شدند تا برای همیشه پرونده بزرگ‌ترین آزمون ورودی به دانشگاه‌ها به شکل فعلی بسته شود. کنکوری که از سال آینده قرار است دوبار در سال برگزار شود و شاید این آخرین کنکوری باشد که تب‌وتاب قرار گرفتن در بین ۱۰ نفر نخست آن در این حد و اندازه سروصدا به‌راه اندازد. روزنامه «فرهیختگان» وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه نگاهی آماری به کنکور امسال داشته که در ادامه متن می‌خوانید.

۱٫ حدود یک میلیون و پانصدهزار نفر در کنکور امسال شرکت کردند که ۹۰درصد آن‌ها مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، یعنی دیگر رسما از آن سال‌ها پر هول و هراس دهه‌های پیشین فاصله گرفتیم، تقریبا هر کس در کنکور شرکت کند، جایی برای قبول شدن پیدا می‌کند.

۲٫از مجموع ۴۰ داوطلبی که از سوی سازمان سنجش به‌عنوان برترین‌ها معرفی‌شده‌اند، ۱۴ نفرشان از شهر تهران بوده‌اند که نشان می‌دهد ۳۸ درصد از تهرانی‌ها توانسته‌اند در هر پنج گروه جزء نفرات برتر قرار بگیرند. مثلا در گروه هنر از بین پنج نفر اول، چهار نفر از تهران بودند.

این همه سال‌ها از تمرکززدایی حرف‌ها زده شد و آمارهای این چنینی نشان می‌دهد که برای موفقیت ظاهرا مطمئن‌ترین جغرافیا، همچنان پایتختِ خسته و چرکین است.

مهم‌ترین اتفاق شب گذشته که جدی‌اش نگرفتید!

۳٫ پنج نفر از دانش‌‌آموزان یعنی ۱۳ درصد برترین‌های کنکور از مشهد(شهری که تحت طی سال‌های اخیر تحت دوپینگ اقتصادی عظیم بوده) بوده‌اند که پس از تهران بزرگ‌ترین بلوک جغرافیایی قبولی‌ها را دارند. پس از آن اراکی‌ها و تبریزی‌ها مشترکا رتبه‌ بعدی را به‌لحاظ جغرافیایی از بررسی رتبه‌های برتر به‌دست می‌آورند. بروجن، شهربابک، سبزوار و نیشابور چهار شهر دارای رتبه‌هایی هستند که دانش‌آموزانش با وجود عدم سکونت در مرکز استان موفق به کسب رتبه‌ای از بین یک تا ۱۰ شدند.

۴٫ بررسی ترکیب جنسیتی داوطلبان هم آمارهای جالبی را نشان می‌دهد. به‌طوری‌که داوطلبان پسر دست برتر را داشته‌اند و تنها ۱۲ نفر از برترین‌ها را دختران تشکیل می‌دهند،

یعنی ۳۰ درصد از کل داوطلبان دختری که در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کردند، راه خودشان را میان‌ برترین‌ها بازکرده‌اند. اما این آمار زمانی جالب‌تر می‌شود که نگاهی به پنج نفر اول گروه زبان‌های خارجی و ریاضی و فنی بیندازیم و در میان آنها حتی یک اسم هم از داوطلب دختر به چشم نیاید. درمقابل آنها هم ۵۰ درصد از ۱۰ نفر برتر علوم انسانی را دختران تشکیل می‌دهند.

در واقع علی‌رغم شعرها و شعارها دختران به سمت علوم انسانی می‌روند و حضور زنان در جامعه به آن بخش کم‌خطر و کم‌هزینه برای یک جامعه مردسالار محدود می‌شود، یعنی در واقع دختران می‌دانند که مثلا اگر مهندس شوند، جای جولان زیادی نخواهند داشت(به ریاضی نمی‌روند) و مثلا ترجیح می‌دهند معلم شوند(علوم انسانی را انتخاب می‌کنند).

۵٫ یکی از نکات جالب کنکور امسال در گروه علوم انسانی نیز انتخاب دو داوطلب در رتبه هفتم است که ازقضا هر دو نفر نیز از داوطلبان دختری هستند که از استان تهران در کنکور شرکت کرده بودند. هر دوی آنها نه‌تنها در دروس تخصصی، بلکه در دروس عمومی هم نتوانستند حتی یک امتیاز نسبت به دیگری بیشتر به‌دست آورند.

مهم‌ترین اتفاق شب گذشته که جدی‌اش نگرفتید!مهم‌ترین اتفاق شب گذشته که جدی‌اش نگرفتید!

۷۲ درصد برترین‌های کنکور از مدارس سمپاد

مدارس تیزهوشان و سمپادی‌ها امسال هم توانسته‌اند گوی سبقت را از دست دیگر دانش‌آموزان بگیرند.  به‌طوری‌که از بین ۴۰ داوطلب برتر کنکور امسال، تنها ۲ نفر یکی در مدرسه دولتی و دیگری در مدرسه ن

بعد از آنها، این مدارس غیرانتفاعی هستند که در رتبه دوم قرار دارند و ۲۳ درصد از داوطلبان را برای ماراتن کنکور امسال آماده کرده‌اند، ‌مدارسی که هزینه‌های سرسام‌آور آنها این روزها بر کسی پوشیده نیست و با شرایط اقتصادی امروز، امکان تحصیل در آنها برای بخش قابل‌توجهی از خانواده‌های غیرممکن است.

مقایسه این آمار با ترکیب مدارس رتبه‌های برتر سال ۹۹ نشان از رشد سهم سمپادی‌ها دارد. در آن سال دانش‌آموزان استعدادهای درخشان ۶۷ درصد، غیرانتفاعی ۱۸، نمونه دولتی ۱۰ درصد و دولتی‌ها ۵ درصد رتبه‌های برتر را در اختیار داشتند.

تصورش را هم نمی‌کردم تک‌رقمی شوم

شایان بقایی‌نژاد، رتبه نهم گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی:‌

«این مدرسه، جزء مدارس استعداد درخشان شهر مشهد محسوب می‌شود و به دلیل شرایطی که خود مدرسه داشت، کلاس‌های فوق‌العاده برایمان برگزار می‌شد و به همین دلیل دیگر نیازی نبود تا برای رفع اشکال به کلاس‌های کنکوری بروم.»

مهم‌ترین اتفاق شب گذشته که جدی‌اش نگرفتید!

سیده‌مهرناز سیدی، رتبه سوم گروه آزمایشی علوم انسانی:‌

«مدرسه‌مان جزء مدارس استعدادهای درخشان است و اگر دانش‌آموزی در درسی مشکلی داشته باشد، با توجه به برگزاری کلاس‌های جبرانی، می‌تواند مشکلش را حل کند. درکنار آن با توجه به اینکه از همان ابتدا برای موفقیت در کنکور برنامه‌ریزی جدی داشتم، از دوره دوم متوسط درس خواندن را به شکل جدی دنبال کردم.» 

مهم‌ترین اتفاق شب گذشته که جدی‌اش نگرفتید!

کیارش علیزاده، رتبه اول گروه آزمایشی زبان‌های خارجی:‌

«دوران دبیرستان را با توجه به اینکه رشته‌ام ریاضی بود، در دبیرستان استاد شهریار تحصیل‌ کرده‌ام، اما با توجه به اینکه همزمان هم در گروه ریاضی و هم زبان در کنکور شرکت کرده‌ام،‌ شرایط درس خواندن کمی متفاوت بوده است. در هیچ کلاس تست‌زنی شرکت نکردم، با این حال  دو کلاس جبرانی برای دو درس را داشتم و درکنار آن از کتاب‌های تست هم کمک گرفته‌ام، به همین دلیل نمی‌دانم در یک سال آخر چقدر هزینه برای کنکورم انجام شده است.»

ملیکا هادی‌نیا، رتبه چهارم گروه آزمایشی هنر: 

«در هنرستان غیرانتفاعی نور تحصیل ‌کرده‌ام، اوایل سال تحصیلی چهار ساعت درس می‌خواندم اما هرچه زودتر رفتم تلاش کردم تا زمان مطالعه‌ام را بیشتر کنم، اما اینطور نبوده که در تمام دوران متوسطه بخواهم ساعت‌های طولانی درس بخوانم. درست است که هنرستانی که رفته‌ام، غیرانتفاعی بوده اما نمی‌توانم هزینه‌هایی را که برای کنکور داده‌ام، بگویم.»

کاربران و به خصوص کنکوری‌ها چه گفتند؟

دخترِ بنفش: ‌نتایج کنکور در ایران می‌شه استرس، افسردگی، ترس، زدگی از درس، تنش و اضطراب رسما یه کاری میکنه اسمش میاد تو هر سنی آدم استرس میگیره.


پگاه: ‌ترومای روحی یعنی چی؟یعنی من الان دیگه درگیر اون کنکور لعنتی نیستم،دارم رشته مورد علاقمو میخونم، همه چی همونیه که میخوام ،ولی نتایج کنکور که اعلام میشه اشکام بند نمیاد،این چه آسیب روحیه که درمان نمیشه؟لعنت واقعا لعنت

مهم‌ترین اتفاق شب گذشته که جدی‌اش نگرفتید!

عاطی بانو: ‌امروز یاد اعلام نتایج کنکور خودم افتادم … یه حس عمیق از رضایت و خوشحالی که دمت گرم . یادمه تا صبح خواب به چشمم نیومد. صبح مامانم گفت زنگ بزن به داداشتم بگو. زنگ زدم بهش گفتم داداش قبول شدم خیلی خونسرد. گفت خوب چیکار کنم ؟؟ :))

 


 

پارسا: نتایج کنکور اومد. دوستان اگر قبول شدین دمتون گرم اگرم نشدین بدونید که هیچوقت استعداد شما توسط کنکور دیده نمیشه و برای کسب پول و احترام حتما نیازمند قبول شدن کنکور نیست. خیلی ازسلبریتی ها و کارآفرین ها و آدمای میلیاردر اصلا تحصیلات نداشتن. راهتو پیدا کن قرار نیست حتما راحت از کنکور بگذره

و در آخر، رشته توئیت تکان‌دهنده‌ی محمدرضا: نفر اول کنکور ریاضی امسال سید حسین سید مهدی جاسبی بود. اول از همه این افتخار رو به همه جاسبی‌ها از جمله خودم تبریک میگم. در ثانی شنیدم ایشون دبیرستان علوی (واقع در فخرآباد تهران) تحصیل می‌کردن. غیر انتفاعی‌ها هم که خبر دارید چه شهریه‌هایی می‌گیرن! خودت حساب کن پیش دانشگاهی امسال چقدر گرفتن!

مهم‌ترین اتفاق شب گذشته که جدی‌اش نگرفتید!

آمار مدارس قبولی‌های کنکور رو ببنید که تقریبا همشون (منطقه ۱ آموزشی) غیرانتفاعی بودن یا سمپاد. عملا لیسانس گرفتن تو دانشگاه‌های خوب برای کسایی شده که پول خوب داشته باشن و خوب بتونن برای کنکور خرج کنند.بعد تو کتاب تاریخ میخوندیم که زمان‌های قدیم فقط بچه‌های افراد با نفوذ و پولدار میتونستن درس بخونن. شما به من بگو فرق این دو تا چیه؟به خدا قسم که اون حالت قبلی شرف داره به این رقابت ناسالم….

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.