تاریخ انتشار : دوشنبه 3 بهمن 1401 - 8:04

گفتگو با فعال زیست محیطی استان؛

هادی اصل : تعارض انسان و محیط زیست هرگز به صفر نمی‌رسد/خیر نمی‌رسانیم، حداقل شر هم نرسانیم

هادی اصل : تعارض انسان و محیط زیست هرگز به صفر نمی‌رسد/خیر نمی‌رسانیم، حداقل شر هم نرسانیم
"جوادی هادی اصل"از فعالان زیست محیطی کهگیلویه و بویراحمد برنده دو جایزه ملی شد.

“جوادی هادی اصل”از فعالان زیست محیطی کهگیلویه و بویراحمد برنده دو جایزه ملی شد.

“ٌصبح خرد”؛ جوادی هادی اصل در این خصوص گفت : روز جنگلبان یک جشنواره ملی است که در ساختمان جنگل‌های سازمان منابع طبیعی کشور برگزار می‌شود. در ششمین دوره این جشنواره، ۱۷ جنگلبان در سطح کشور انتخاب شده بودند که هیچکدام از آنها از استان کهگیلویه و بویراحمد نبودند.
وی عنوان کرد : این در حالی است که استان ما بیشترین حجم جنگل نسبت به مساحتش در کشور را دارد.
هادی اصل گفت : در بخشی از این جشنواره، از دواطلبین و نیروهای مردمی تجلیل شد و ما به عنوان نیروی مردمی به‌عنوان جنگل‌بان افتخاری ملی انتخاب شدم.
این فعال محیط زیستی اضافه کرد : جایزه دوم، جایزه محیط‌زیستی دکتر رادمنش بود که در پنجمین دوره آن، به عنوان چهره برتر انتخاب شدم.
هادی اصل گفت : این جایزه به افراد و تشکل‌هایی اعطا می‌شود که در حوزه محیط زیست فعالیت دارند.
هادی اصل در خصوص شروع فعالیت‌های زیست‌محیطی‌اش گفت : من از دوران کودکی وقتی به همراه مادرم به کوه می‌رفتم، درگیری‌های فکری برایم به وجود می‌‎آمد؛ مادرم همیشه روی محیط زیست حساس بود و وقتی گیاهی می‌چیدیم یا اجازه نمی‌داد یا می‌گفت طوری بچینید که ریشه‌کن نشود.
علاقه‌ام به پلنگ هم به خاطر داستان‌ها و درگیری‌های پدر و پدربزرگم بود که برایم تعریف می‌کردند. از طرف دیگر، من به عنوان یک مستندساز که بیشترین فعالیت مستندسازیم در حوزه طبیعت بود، کم‌کم جذب پلنگ شدم و این سؤال برایم پیش آمد که اصلاً پلنگ چطور حیوانی است.
وی ادامه داد: من فعالیت زیست محیطی گسترده‌ای نداشتم و فقط دوستدار طبیعت بودم. اما وقتی به سراغ پلنگ رفتم، متوجه شدم با یک مستند به نتیجه نمی‌رسم. از همین مسیر بود که کم کم وارد فعالیت‌های فرهنگی نیز شدم.
وی با بیان اینکه استان ما یکی از زیستگاه‌های اصلی پلنگ است، گفت: پلنگ در مناطق کوهستانی و جنگلی زندگی می‌کند؛ در جایی که طعمه به راحتی برایش پیدا شود.
هادی اصل اضافه کرد : کهگیلویه و بویراحمد ۵۶ درصد جنگل و ۷۶ درصد از آن کوهستان است. اما چون تقریباً نیمی از جمعیت استان روستایی، دامدار و عشایر است،حیات وحش به این دام‌ها جذب می‌شود.
وی گفت : من تعارض بین مردم و پلنگ را زیاد شنیده‌ام. مراجعات و تماس‌های زیادی داشته‌ام. پیگیری و دوربین‌گذاری و رصد کرده‌ام، به‌جز دنا، در ۸۰ نقطه از استان ما پلنگ را رصد کرده‌ایم؛ تقریباً تمام کوه‌های ما از خائیز تا دنا پلنگ دارد.
گفتنی است فعالیت‌های زیست محیطی افرادی همچون جوادی هادی اصل باعث شده علاقه مردم استان به پلنگ بیشتر شود. وی در این خصوص گفت : یک اصل وجود دارد و آن این است که تعارض انسان و محیط زیست هرگز به صفر نمی‌رسد، اما ما تلاش می‌کنیم که تعارض کم شود.
وی اظهار داشت : نه فقط در فضای مجازی، بلکه به صورت میدانی هم به خدمت مردم رفتیم. حتی افرادی که هیچ ارتباطی با محیط زیست نداشتند، بر اثر آموزش‌ها و ارتباطاتی که با آنها داشتیم، الأن از محیط زیست منطقه خود حفاظت می‌کنند.
وی در ادامه به فعالیت‌های خود در این حوزه اشاره کرد و گفت : در کل استان از حدود ۳۰ پلنگ عکس گرفته‌ام.
هادی اصل ادامه داد : نه در کل ذخیره‌گاه دنا که بیش از ۲۵۰ هزار هکتار است، بلکه در بخشی از پارک ملی که حدود ۱۴ هزار هکتار است، ۲۰ قلاده پلنگ شناسایی و ۱۸ مورد از آنها را شناسنامه‌دار کرده‌ایم.
این فعال محیط زیست تأکید کرد : در کل حوزه دنا حداقل ۵۰ قلاده پلنگ زندگی می‌کنند و این یک عدد بسیار بزرگ است.بنابراین ما با خطر انقراض این گونه جانوری در کهگیلویه و بویراحمد روبرو نیستیم.
هادی اصل در خصوص چالش‌های فعالیت محیط زیستی در کهگیلویه و بویراحمد گفت : در دوره مدیرکل قبلی محیط زیست استان، از ما حمایت‌های مادی و معنوی شد و همین باعث شد تا کتاب ۱۸ پلنگی که شناسنامه‌دار کردیم را در کنار داتشگاه یاسوج به نوشته تحریر درآوریم.
وی گفت : اما مدیران جدید همه چیز را تعطیل کردند ؛ در حالی که در دوره پیش سنگ‌اندازی زیاد بود، اما مدیرکل قبلی جلوی آنها را گرفت تا ما کار کنیم. هاشمی می‌گفت : اگر خیر نمی‌رسانیم، حداقل شر هم نرسانیم.
هادی اصل تأکید کرد : اما در دوره جدید که حمایت مادی کامل قطع شد، گفتیم حداقل به طور معنوی از فعالیت‌های محیط زیستی حمایت کنید که آن هم صورت نگرفت. به همین خاطر فعالیتم را به شهرکرد بردم.
وی اظهار داشت : فعلاً در مناطق حفاظت شده استان کهگیلویه و بویراحمد فعالیتی نخواهم داشت.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 1
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آرش سه شنبه , ۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۴

درود.
جشنواره ملی جنگلبان که ویژه تقدیر از جنگل بان های سراسر کشور است هر ساله در کشور برگزار می شود و جالب اینجاست که همه تنها با یک عکس یادگاری می گویند ما جنگل بان نمونه شدیم. امسال جنگل بان نمونه از استان چهارمحال و بختیاری بود ، در ضمن به نظر من فعالیت های هنری و مستند سازی باید طبق مجوز قانونی انجام بگیرد ولی متاسفانه خیلی از افراد تنها با یک دوربین فیلمبرداری معمولی احساس مستندساز بودن می کنند و توقع دارند بدون هیچگونه مجوز فیلم سازی وارد مناطق حفاظت شده شوند که این کار خود نوعی تخلف است و مقدمه و الفبای تولید فیلم داشتن مجوز است که اگر باشد هیچ ارگانی نمی تواند جلوگیری کند و اگر نباشد قانون اجازه تصویربرداری را نمی دهد