تاریخ انتشار : سه شنبه 8 فروردین 1402 - 0:50

بازاریان چرام در گفت و گو با "صبح خرد"؛

گزارشی از کف بازار چرام ؛ اثرات تعطیلی باغ چشمه بلقیس و عمران بر بازار و اقتصاد چرام

گزارشی از کف بازار چرام ؛ اثرات تعطیلی باغ چشمه بلقیس و عمران بر بازار و اقتصاد چرام
اما اثرات تعطیلی باغ چشمه بلقیس و برگشتن گردشگران از میانه راه و ترک چرام باعث شد که این موضوع بر اقتصاد چرام و بازار هم تاثیر گذار باشد

مصوبه تعطیلی باغ چشمه بلقیس در جلسه شورای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان چرام باعث حواشی زیادی در ابتدای سال ۱۴۰۲در فضای رسانه ای شهرستان و استان شد.

در این گزارش به بررسی تاثیر تعطیلی باغ چشمه بلقیس چرام بر اقتصاد و بازار چرام می پردازیم .

 

به گزارش“صبح خرد”؛ در تاریخ ۲۴اسفندماه ۱۴۰۱با حضور اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان چرام که متشکل از امام جمعه، فرماندار، دادستان، ریاست اداره تبلیغات اسلامی، فرماندهان ناحیه مقاومت بسیج و انتظامی، آموزش و پرورش، شهردار، رئیس هیئات مذهبی، اعضای شورای اسلامی(حجت بازی و محمود جانی پور)،اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شبکه بهداشت و درمان، میراث فرهنگی، جهادکشاورزی و دبیر امر به معروف و نهی از منکر شهرستان جلسه ای تدر دفتر امام جمعه چرام تشکیل شد.

یکی از بندهای این جلسه تعطیلی باغ چشمه بلقیس و باغ عمران به علت شروع ماه رمضان در اوائل عیدنوروز بود.

درب باغ چشمه بلقیس چرام به روی گردشگران و مسافران نوروزی بسته و تعطیل شده است.در این بین شهرداری متولی باغ چشمه بلقیس و یک سرمایه گذار هم در باغ عمران وجود دارد که طبق گفته وی با این وضعیت از زیر بار اجاره باغ عمران در نمی آید.

مسافران و گردشگران از نقاط مختلف کشور برای بازدید و دیدن منطقه گردشگرپذیر باغ چشمه بلقیس چرام به این منطقه سفر می کنند اما با درب بسته این منطقه مواجه می شوند.

این موضوع در حالی رخ داد که جلسه تسهیل ستاد خدمات سفر با حضور مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان و فرماندار چرام و اعضا آن در فرمانداری چرام قبل از این جلسه برگزار شده بود و تاکید زیادی بر خدمات رسانی به گردشگران و میهمانان نوروزی انجام شد.

این تعطیلی موجب بحث و نقدهای زیادی در فضای مجازی و رسانه ای شهرستان چرام و استان شد.

رسانه های شهرستان و استان از زبان متولیان امر و حاضر در این جلسه به این موضوع پرداختند .

اما اثرات تعطیلی باغ چشمه بلقیس و برگشتن گردشگران از میانه راه و ترک چرام باعث شد که این موضوع بر اقتصاد چرام و بازار هم تاثیر گذار باشد.

برای پیگیری این موضوع به سراغ تعدادی از بازاریان چرام از صنف های مختلف رفتیم و اثر تعطیلی باغ چشمه بلقیس را بر بازار و اقتصاد چرام بررسی کردیم که صحبت های آنها جهت اطلاع مخاطبین و مدیران و تصمیم گیرندگان شهر منتشر می شود.

«الف »فروشنده کفش و دمپایی با اشاره به اثر نامطلوب تعطیلی باغ چشمه بلقیس بر بازار چرام گفت :ما هر سال از ۲۵تا ۳۰اسفندماه مشتریان ما معمولا شهروندان چرامی و حومه هستند ولی از اول عید تا پایان تعطیلات نوروزی امیدمان به مسافران نوروزی هست که خرید کنند ولی الان متاسفانه با تعطیلی باغ چشمه بلقیس دیگر گردشگری برای خرید به بازار نمی آید و ما به امید مسافران نوروزی بار مغازه آوردیم ولی متاسفانه هم جنس ها روی دستمان مانده و خرید خیلی کم شد و این تصمیم باعث شد که ضرر و زیان زیادی متحمل بشیم.

«ت»فروشنده پتو و چادر مسافرتی و حوله و بالشت و زیرانداز در خصوص تاثیر منفی بسته شدن باغ چشمه بلقیس بر بازار و فروش مغازه خود گفت :در دو سال گذشته که با توجه به اینکه کرونا بود هم گردشگر کمی به چرام می آمد و هم فروش کم بود و امیدمان به عیدامسال یعنی تعطیلات نوروز ۱۴۰۲بود.

 

وی افزود : در ۲روز اول فروش خیلی خوب بود با توجه به حضور زودهنگام مسافران در چرام بطوریکه فروش ما از روزی ۳میلیون تومان به ۱۸میلیون تومان افزایش یافت با توجه به کیفیت محصولات و تنوع و قیمت مناسب آنها و ما هم امسال خرید زیاد داشتیم برای مغازه اما متاسفانه با اعلام تعطیلی باغ چشمه بلقیس مسافران نوروزی هم منصرف شدند از حضور در چرام و وقتی با درب بسته مواجه شدند به شهرهای دیگر استان رفتن که با این کار هم برای وجهه شهر چرام زشت شد و هم از نظر اقتصادی کسبه و بازار ضرر زیادی وارد شد .

وی با اشاره به اینکه مردم شهر توانایی خرید ندارند و ما امیدمان به مسافران نوروزی بود اما لطمه بزرگی به صنف ما وارد شد وما ماندیم این همه خرید و چک های که به برای خرید مغازه صادر کردیم که الان با مشکل مواجه شدیم.

«ن»مغازه دار صنف میوه فروشان با اشاره به تعطیلی باغ چشمه بلقیس گفت : هرسال عیدنوروز مشتریان زیادی از گردشگران و مسافران نوروزی داشتیم که امسال با توجه به تعطیلی باغ گردشگرپذیر چرام متاسفانه خرید کم شد و در صنف میوه فروشان با توجه به وضعیت بازار ضرر و زیان زیادی متوجه ما شد و از مقامات مسئول انتظار می رود در تصمیمات خود تجدید نظر کنند.

 

«ن» مغازه دار صنف خرازی و اسباب بازی فروشی در این خصوص گفت : امسال همه منتظر بودیم بعداز دوسال تعطیلی بازار به علت کرونا؛در عید نوروز امسال معامله خوبی داشته باشیم مثل سایر شهرهای گردشگر پذیر اما با بستن باغ چشمه بلقیس ؛مسافران به تنگ دیل و گچساران و سرفاریاب و دهدشت بروند و عملا بازار چرام تعطیل شد و شورای شهر که نماینده مردم هستند اما متاسفانه توجهی به نظر مردم در این موضوع نداشتند و کمکی نکردند.

وی با انتقاد از عدم حضور مسئولان در بازار و نشنیدن نظرات آنها گفت : فرماندار چرام را تابحال در بازار ندیدیم و اصلا نمی شناسیم و شورای تامین حداقل به میدان می آمد و نظرات بازاریان را می شنیدند ولی متاسفانه هیچ کس به فکر مردم نیست.

«خ»از صنف توزیع کنندگان مرغ و ماهی در شهر چرام در خصوص این موضوع گفت :بازار که نسبت به سالهای قبل خیلی ضعیف شده که نمی دانیم اثر ماه رمضان هست یا بستن چشمه بلقیس بر روی گردشگران که قطعا این تعطیلی اثر زیادی دارد بر خرید فروش مرغ و ماهی چرا که از نیازهای اصلی گردشگران و میهمانان نوروزی هست ولی فروش خیلی کم شده است.

«ح»از صنف خواربار فروشی وفروشگاه مواد غذایی و لبنیات در خصوص اثرات منفی تعطیلی باغ چشمه بلقیس بر اقتصاد و بازار چرام در عید نوروز ۱۴۰۲بیان کرد : متاسفانه با توجه به اینکه شهر چرام عبور و مرور خاصی روی آن نیست و تنها عید نوروز با توجه به جاذبه ها و مکان های گردشگری محل ورود گردشگران از نقاط مختلف کشور و استان است و و در این موقع خرید و فروش خوبی انجام می شود اما با بستن باغ چشمه بلقیس بر روی گردشگران باعث شد که همین تعداد افراد هم به شهرستان های همجوار بروند و بازار چرام ضربه بزرگی خورد و به شدت خالی شد از گردشگران که انتظار داریم مسئولان تصمیم گیر همه جوانب را در نظر بگیرند و به فکر چند نفر خاص نباشند.

«ک.ع»از صنف فروش لوازم یکبارمصرف و از فعالان مجازی شهرچرام در خصوص اثرات تعطیلی باغ چشمه بلقیس بر صنف خود و بازار چرام خاطرنشان کرد : با توجه به اینکه در سالهای گذشته بیماری کرونا همه گیر بود و مسافران کمی به چرام می آمد اما امسال به عادی شدن شرایط ؛ کلیه صنوف و حتی شهرداری انتظار داشت بخشی از نابسامانی اقتصادی حاکم بر بازار را با حضور گردشگران و خرید آنها از بازار و حضور در باغ چشمه بلقیس جبران کنند و انتظار می رفت مسئولان تصمیمات خوبی اتخاذ کنند که هم میهمانان نوروزی باغ حضور داشته باشند وهم بازاریان از این حضور بهره ای ببرند چرا که عیدنوروز یک فرصت مناسب برای کسبه و فروش بیشتر است اما متاسفانه با این تعطیلی ضربه به بازار وارد شد و انتظار داریم که با توجه به اینکه در سال های آینده همزمانی عید نوروز و ماه رمضان را با هم داریم تصمیمات بهتری گرفته شود .

«ع.ت»از صنف اغذیه فروشی در این خصوص بیان کرد : اوایل فروش خوبی داشتیم و حضور میهمانان نوروزی و استقبال از کیفیت اغذیه ها هر شب مشتری ما بودند اما بعداز اعلام تعطیلی باغ چشمه بلقیس ؛گردشگران و میهمانان نوروزی از این شهر رفتندو باعث شد که خرید صنف ما و سایر بازار کم شود که امیدواریم مدیران و اعضای شورای شهر در جلسات همه جوانب را برای تصمیمات این چنینی در نظر بگیرند

«غ»کلیدساز شهر چرام در این خصوص بیان کرد: هر سال در تعطیلات نوروز مسافرانی که به چرام سفر می کردند گاها به علت مشکلاتی قفل ماشین آنها خراب می شد که چندین ماشین را درست می کردیم و تحویل مشتری می دادیم اما با تعطیلی باغ چشمه بلقیس و نبود گردشگر تاکنون هیچ درآمدی نداشتیم.

براساس این گزارش دیگر صنوف مختلف چرام از قبیل بزازی و تعویض روغن و پنچرگیری و نانوایی ها و رستوران ها هم به علت تعطیلی باغ چشمه بلقیس و کاهش شدید مسافران نوروزی که از اقصی نقاط مختلف کشور ایران به چرام سفر می کردند و چندین روز در مدارس و باغ چشمه بلقیس و عمران ساکن می شدند با این رخداد از رونق افتادند .

امیدواریم مسئولان شهرستان چرام با در نظر گرفتن جمیع جهات و چکش کاری مصوبات جلسات خود امیدآفرینی و رونق تولید و مهار تورم را مدنظر قرار دهند و در کنار آن به لحاظ مادی و معنوی تصمیمات در افکار عمومی مقبولیت و محبوبیت داشته باشد.

 

 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.