تاریخ انتشار : چهارشنبه 3 آذر 1400 - 11:01

اجتماعی؛

“آب”

“آب”
اتفاقات مربوط به سد تنگ سرخ و اعتراضات از بابت آن از زاویه نگرانی نسبت به موضوع آب نشان داد همگرایی و اراده جمعی مردم یک منطقه می تواند نهیب خوبی باشد

“صبح خرد”؛ احتمالا در نگاه اول تیتر مطلب ناقص به نظر می آید؛ ولی واقعیت هر اندازه تلاش کردم تا تیتر دیگری برای این مطلب انتخاب کنم، تیتر جامع تر و کاملتری از همین یک کلمه پیدا نشد. ” آب” به تنهایی با خود اهمیت و ضرورت در بخش های مختلف اقتصادی، حیاتی، امنیتی، استراتژیکی و … را به همراه دارد.
بحث آب و هشدار نسبت به آینده آبی کشور یک مسئله بلند و تاریخی بوده است و بسیاری از مورخین و مستشرقین نیز بر پایه آب و تحولات آبی به حتی بررسی تاریخ ایران و تحولات سیاسی، اجتماعی ، فرهنگی آن پرداخته اند. آب اما در دهه های اخیر جدی تر و به یک مسئله مرگ و زندگی تبدیل شده است.

اعتراضات هفته قبل مردم اصفهان در بستر خشک زاینده رود و متعاقب آن واکنش ها در سطح کشور و بویژه در منطقه زاگرس که سرچشمه های زاینده رود از آنجا شروع می شود این موضوع را وارد یک چالش جدی و به نظر بحرانی و ملی کرده است.
کهگیلویه و بویراحمد نیز به مانند سایر نقاط کشور در معرض تنش و بحران آبی قرار دارد. بحران آبی در واقع نقطه پایانی سایر بحران هاست و تداوم این بحران و عدم چاره اندیشی برای آن احتمال هر حادثه و پیش آمدی را در پی خواهد داشت.
نکته تاسف برانگیز آن است هیچ اراده ای برای حل کارشناسی و یا شکل گیری چنین نگاهی دیده نمی شود . خشکسالی و کم بارانی در سال های گذشته و بویژه سال آبی گذشته یک زنگ خطر جدی بود تا مدیران و مسئولان مربوطه به فکر چاره اندیشی برآیند ولی “در همچنان بر همان پاشنه سابق می چرخد” و گمشده این حوزه نگاه کارشناسی و بلند مدت و حتی کوتاه مدت است.
البته اتفاقات مختلف سبب تحریک افکار عمومی از جمله بخش های مدنی جامعه شده است هر چند برخی از این رفتارها چندان واقعی و پیگیرانه نیستند اما برای شروع میتواند امید بخش باشند. بحران آب  و جنگل و مجموعه زاگرس دیگر از موقعیت فانتزیک و یا شاعرانه گی خارج شده است. این حوزه ها دیگر جای رفتارهای نمایشی و سلفی گرفتن و درختکاری نمادین و یا العطش سرایی نیست بلکه این حوزه نیازمند اراده جدی و واقعی است تا دیر نشده است شاید از عمق و سرعت بحران کم شود.
نکته دیگر آن که در چنین شرایطی و با وجود این همه نشانه اما باز هم برخی از مدیران و نمایندگان مجلس به جای پیگیری و تقویت نگاه کارشناسی و تهیه طرح های توسعه پایدار آبی کماکان دربدر به دنبال طرح های آب بر و غیر ممکن در این جغرافیا همچون پتروشیمی هستند.
اتفاقات مربوط به سد تنگ سرخ و اعتراضات از بابت آن از زاویه نگرانی نسبت به موضوع آب نشان داد همگرایی و اراده جمعی مردم یک منطقه می تواند نهیب خوبی باشد تا حداقل به تقویت فضای گفت و گو منجر شد  و با در نظر گرفتن سود و زیان آبی، محیط زیستی ، اقتصادی ، اجتماعی و  حتی امنیتی در رابطه با هر طرح و پروژه دیگری تصمیم گیری شود./کانال تحلیلی خبری گلبونگ

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.