تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 دی 1401 - 15:11

استاندار کهگیلویه وبویراحمد در مسیر معکوس؛

تعجیل برای “چم‌شیر”، تعلل برای “آبریز”

تعجیل برای “چم‌شیر”، تعلل برای “آبریز”
"سد آبریز" با امتیازهای هیدرولوژی، ژئوتکنیکی، منابع آبی و تاثیر در توسعه کشاورزی که دارد از جمله سدهایی است که باید ساخته شود و طبق ادعای ماه های پیش مدیرعامل آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد، وزیر نیرو و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور احداث این سد را بعنوان یکی از سازه‌های مهم تأمین آب کشور تایید کرده اند.؟

“صبح خرد”؛  در حالی که انتقادات به آبگیری سد چمشیر همچنان ادامه دارد اما در روزهای اخیر استاندار کهگیلویه و بویراحمد خبر از آبگیری این سد داد.
با وجود اینکه وزارت نیرو به دلیل اعلام آبگیری این سد به اشکال مختلف در تیررس انتقادات قرار دارد و تاکنون واکنش رسمی در این رابطه نداشته است، اما استاندار کهگیلویه و بویراحمد نقش کاسه داغ‌تر از آش را ایفا می‌کند.
احمدزاده از یک طرف منتقدین را بی‌سواد خطاب می‌کند و از طرف دیگر برای آبگیری سد عجله دارد. این در حالی است که رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرده بود: «تا وزارت نیرو نتایجش را درباره آبگیری سد چم‌شیر ندهد، نمی‌توانیم پاسخ دهیم.»، اما به نظر می‌رسد مسئولان کهگیلویه و بویراحمد بیش از مسئولان بالادستی اصرار و تعجیل بر آبگیری پیش از موعد اعلام شده دارند.
اما در میان همه این حواشی به نظر می‌رسد، سد آبریز در کهگیلویه که بیشتر از سد چمشیر سهمیه آبی برای استان دارد به دست فراموشی سپرده شده است و کمتر این روزها در مورد آن صحبت می‌شود!
سد آبریز با امتیازهای هیدرولوژی، ژئوتکنیکی، منابع آبی و تاثیر در توسعه کشاورزی که دارد از جمله سدهایی است که باید ساخته شود و طبق ادعای ماه های پیش مدیرعامل آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد، وزیر نیرو و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور احداث این سد را بعنوان یکی از سازه‌های مهم تأمین آب کشور تایید کرده اند و مجوز‌های لازم را اخذ کرده است اما به نظر میرسد همت کافی برای پیگیری این پروژه در بین مسولان استانی همچنان دیده نمی شود و آبریز همچنان در زیر سایه سد هایی مانند تنگ سرخ و چمشیر دیده می شود.
اما باید پرسید آیندگان چگونه ما را قضاوت خواهند کرد؟ پروژه‌های وزارت نیرو همچون سدهای همچون چمشیر، تنگ سرخ و کوثر به سود استان‌های همجوار و به زیان کهگیلویه و بویراحمد اجرا می‌شوند. اما سد آبریز که کورسوی امیدی برای شهرستان کهگیلویه است در سایه بی‌توجهی و بی‌مهری مسئولان استانی معلق مانده است./کبنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.