تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 دی 1401 - 23:38

بمناسبت روز مادر؛

زنی که در زندگی خود دو مرتبه پدر شد(قسمتی از یک داستان واقعی)

زنی که در زندگی خود دو مرتبه پدر شد(قسمتی از یک داستان واقعی)
"هنوز تحصیلی ابتدایی را تمام نکرده بود که پدرش فوت کرد در خانواده ی فقیر ۹نفره زندگی می کرد. خواهربزرگترش چند ماهی بود، که ازداوج کرده بود و ۵ خواهر و برادر کوچکتر از خودش داشت ،به ناچار علیرغم استعداد و درس خوبی که داشت ترک تحصیل کرد و دوش تا دوش مادر در کارهای کشاورزی و دامداری فعالیت می کرد.

“صبح خرد” /سجاد افسر؛  در این مطلب روایتگر داستان زن روستایی هستیم که دو بار در زندگی خود تجربه ی نقش پدر بودن را داشته است.
“”هنوز تحصیلی ابتدایی را تمام نکرده بود که پدرش فوت کرد در خانواده ی فقیر ۹نفره زندگی می کرد. خواهربزرگترش چند ماهی بود، که ازداوج کرده بود و ۵ خواهر و برادر کوچکتر از خودش داشت ،به ناچار علیرغم استعداد و درس خوبی که داشت ترک تحصیل کرد و دوش تا دوش مادر در کارهای کشاورزی و دامداری فعالیت می کرد.
در حقیقت کارهای که یک مرد باید انجام می داد را بعهده گرفت وبا نیرویی زنانه، در قامت مردی سخت کوش، سالیان سال دختری یتم نقش پدری مهربان را بازی می کرد .برادران وخواهران خود را در امر تحصیل کمک کرد تا بتوانند تحصیلات عالیه بگیرند شب و روز کار می کرد و برخلاف دختران همسن وسال خود که رویای اسب سفید و شوهر داشتند او فقط کار می کرد و رویای موفقیت برادران وخواهران خود را در سر داشت .همینکه برادران وخواهرانش بزرگ شدند هر چند سنش بالا رفته بود وسال های زیادی از جوانش را از دست داده بود، تصمیم به ازداوج گرفت با مردی ازجنس مردانگی وکار،انگار خدا به پاس این همه از خودگذشتگی، فرشته ای برای او فرستاده بود.
ازداوج کرد و خیلی زود با تلاش روزانه خود وشوهرش به خانه ی خوب و زندگی راحتی دست پیدا کردند و صاحب دو فرزند پسر شدند، زندگی کم کم داشت روی خوش به زن قصه ی ما که اکنون مادری مهربان شده بود نشان می داد همه چیز بر وفق مراد بود، برای آینده ی فرزندان خود مانند آنچه در گذشته برای برادران و خواهران خود کرده بود رویاپردازی و تلاش می کرد ، به خاطر آرامش وآسایش زندگی خود و تمام اعضای خانواده اش شکرگزار خداوند بود..
ولی افسوس که انگار چرخ روزگار با او سازگار نبود در اوسط بهار زیبا ،صاعقه شوهرش را به آسمان برد و او دوباره به نقش سالیان دور خود که همانا پدر بودن بود، برگشت. زنی که یتیم بزرگ شد یتیم بزرگ کرد و اکنون هم باید یتیم بزرگ کند با این تفاوت که قبلا فقط نقش پدر یا مادر را بازی می کرد ولی حالا هم پدر هست و هم مادر خواهد بود..””
هستند بسیار مادرانی که در این سرزمین هم پدر و هم مادر فرزندان خود می باشند ، کسانی که زندگی خود را با جان دل وقف فرزندان خود خواهند کرد. اما جهت تلنگر به خیلی از فرزندان فراموش کار دو نکته را ذکر خواهم کرد.
نکته اول: کسی که مادر می شود دیگر زندگی خود را فراموش می کند همه چیزی را برای فرزندان خود می خواهد حس مادری بزرگترین و قوی‌ترین حس و نیرو در جهان فیزیک و متافیزیک می باشد، یک زن هر چند بیخال وتنبل باشد همینکه مادر می شود جریان تازه ای از خون و انرژی در او شریان می کند. تصور کنید آدم وقتی می خواهد بخوابد با راحترین لباس وبدون هر جسم خارجی مثل ساعت یا چیزهای دیگر می خوابد ولی یک مادر چندین ماه یک جسم جدید را در شکم خود حمل می کند بدون اینکه کوچکترین دلخوری ونگرانی وحتی کوچکترین اعتراضی به وضع ایجاد شده داشته باشد.
نکته دوم:تنها موجودات و اجسام بدون جایگزین در عالم هستی پدر ومادرها خواهند بود .انسان اگر فرزند ،برادر،زن،خواهر ،مال و ثروت خود را از دست بدهد بالاخره می تواند جایگزنی یا همسانی برای آنها پیدا کند ولی مادر وپدر هیچ جایگزین و مترادفی ندارند.
مادرانی که از زمان تولد فرزند خود نیمی ازاحساس خود را صرف دوست داشتن و نیم دیگر همراه با نگرانی و دلهره می باشد دلهره و استرسی که تا آخر عمر همراه شان خواهد بود.حتی زمانی که فرزندانشان خود پدر و مادر می باشند.
کسانی که از شکم ، پوشش و آرزوهای خود می گذرند تا فرزندان خود در رفاه و آسایش باشند.
در پایان روز مادر را به تمام مادران سرزمین چه آنان که هم پدر و هم مادر هستند چه آنان که زنده و چه آنان که آسمانی شده اند تبریک عرض می کنم و امیدوارم ما فرزندان اگر نمی توانیم جبران کننده زحمت هایشان باشیم لااقل ناسپاس نباشیم.

همچنین این روز را به مادرم و همسرم (که به تازگی افتخار مادر شدن نصیب شده) تبریک عرض می کنم انشالله همیشه سلامت باشند..

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.