پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir)

در آتش سوزی های خرداد و مرداد ماه استان به راحتی کلیپ های آتش سوزی منتشر میشد، مردم محلی و فعالان را ترغیب میکرد و باعث میشد که نگاه دلسوزانه ای نسبت به جنگل ها و درختان قداره بلوط ایجاد شود ولی به عنوان نمونه در آتش سوزی اخیر کوه پهن گچساران بجز یکی دو مورد به صورت جزئی و چند عدد عکس از کوه پاد کهگیلویه دیگر چیز خاصی نگذاشتند منتشر شود

“سانسور آتش سوزی ها و سیاسی کاری علیه مدیر سابق مدیریت بحران استان”

آتش سوزی های امسال با بحران خائیز و ارتفاعات گچساران آغاز شد. در کنار نیروهای دولتی، فعالان محیط زیست و مردم محلی با تمام توان پای کار آمدند.

نبود امکانات و ناآگاهی کافی برای مقابله با آتش سوزی ها از عوامل تشدید بحران آتش سوزی ها در اردیبهشت ماه بود. در همان زمان فعالان محیط زیست انتقادات فراوانی را متوجه مدیر کل مدیریت بحران آن زمان و شخص محمدی تبار کردند. با کمک دستگاههای دولتی و جمع آوری کمک از سمت مردم و همچنین تلاش شبانه روزی در اختصاص بالگرد از سوی سازمان مدیریت بحران بعلاوه اطلاع رسانی صریح و شفاف از سوی فعلان محیط زیست و رسانه ها باعث شد که هم آتش سوزی ها سریع تر خاموش شود و هم آگاهی عمومی نسبت به آتش سوزی و محیط زیست در استان افزایش یابد. پیگیری رسانه های بین المللی و داخلی نیز به این امر کمک کرد. در همین بحبوحه جلوگیری از ورود غلامرضا تاجگردون به مجلس نیز باعث شد تا برخی سیاسیون منفعت طلب دست بالا در برکناری مدیرکل مدیریت بحران را داشته باشند و سواستفاده تمام و کمال از انتقادهای بعضا تند فعالان محیط زیست استان را بنمایند.

بعد از برکناری مدیرکل مدیریت بحران سابق که انصافا در اطلاع رسانی، اعزام نیرو و ارسال بالگرد چیزی کم نگذاشت، نه تنها از شدت آتش سوزی کم نشد که هیچ، بلکه تیغ سانسور و به حاشیه راندن فعالان محیط زیست نیز افزایش یافت. مدیریت جدید در هیچکدام از آتش سوزی ها قادر به ارسال بالگرد به مناطق اتش گرفته نبود و فقط در یک مورد در لوداب بویراحمد این اتفاق افتاد که فرماندار بویراحمد موفق به پیدا کردن و ارسال بالگرد شد. سوپرمن های مدیریت جدید بحران استان اما راهی دیگر را برای خاموشی آتش سوزی ها برگزیدند، راهی که برگرفته از نگاه ایدئولوژیک و توهم توطئه برای خاموش کردن منتقدان می باشد و آنهم راهی نیست جز سانسور.

در آتش سوزی های خرداد و مرداد ماه استان به راحتی کلیپ های آتش سوزی منتشر میشد، مردم محلی و فعالان را ترغیب میکرد و باعث میشد که نگاه دلسوزانه ای نسبت به جنگل ها و درختان قداره بلوط ایجاد شود ولی به عنوان نمونه در آتش سوزی اخیر کوه پهن گچساران بجز یکی دو مورد به صورت جزئی و چند عدد عکس از کوه پاد کهگیلویه دیگر چیز خاصی نگذاشتند منتشر شود.

انتقاد دلسوزان محیط زیست همواره رهگشای منابع طبیعی، محیط زیست و مدیریت بحران بوده ولی برخی از آقایان به کمک برخی از فعالان محیط زیست ایدئولوژیک نگر راه دیگری برای برخورد با یک پدیده عمدی در استان را برگزیدند که دودش فقط و فقط به چشم جنگلها و بلوط های استان خواهد رفت و حتی تلاش های فعالان محیط زیست، نیروهای منابع طبیعی و محیط زیست را قطعا به حاشیه برده است. متاسفانه این نگاه تناقض آمیز همچنان از سوی برخی رسانه های معلوم الحال وابسته به سیاسیون که تا حالا آتش سوزی ها را بجز از طریق عکس و ویدئو دنبال نکردند، در حال پیگیری و کتمان حقیقت هستند.

پایگاه خبری تحلیلی”صبح خرد”(sobhekherad.ir) 

این خبر را به اشتراک بگذارید :